Mnoho lidí má neopodstatněný strach z vody, sněhu a dalších živlů, které ohrožují jejich boty na podzim a v zimě. Ale opravdu jen neopodstatněný. Na vše se dá rozumně připravit a téměř vše ještě zachránit. A jelikož je podzim tady a zima za dveřmi, máme pro vás několik rad, jak na to.

Prevence, prevence, prevence

Boty nejvíce ohrožuje voda, ať už jde o déšť, kaluže, sníh nebo břečku smíšenou s posypovou solí. Seřazeno od nejmírnější po nejděsivější hrozbu. Cílem tedy je, aby se voda k vašim botám nedostala.

Kromě samozřejmých věcí jako dávat pozor, kam šlapete – což přijde s lepšími botami samo – máte několik tajných zbraní. První z nich je impregnace, neboli voděodpudivý sprej. Ta je samozřejmostí pro všechny semišové boty, u nichž vám vyřeší 99 % bolestí hlavy.

Stačí často impregnovat a nebudete se o semišky muset víc starat. U kožených bot je to trochu jiné – ty impregnujte jen opatrně před většími dešti. Impregnace totiž na povrchu kůže vytvoří tenkou vrstvu, která vám značně ztíží jejich následné leštění.

galose-zlute

Žluté galoše. Autor: Proposity.com

Druhou tajnou zbraní jsou galoše. Jedná se o gumové (nebo silikonové) návleky, které navléknete na boty při cestě do práce a v kanceláři zase sundáte. Často se vyrábějí ve výrazných barvách, ale doporučuji vybrat nějakou tlumenější. V našich končinách totiž ještě nejsou tak rozšířené jako třeba v Anglii, takže budete přeci jen budit pozornost.

Co když zmoknu?

Prevenci hlásají doktoři, obuvníci, slyšíte o ní na každém kroku. Reálně ale nemůžete zvládat prevenci všeho. Takže co dělat, když promoknete až po paty?

Nevěšte hlavu, záchrana je jednoduchá – boty otřete hadříkem, abyste z nich dostali přebytečnou vlhkost. Pak je ideálně vycpěte novinami (Haló noviny fungují skvěle) a nechte přirozeně vyschnout. Když už budou dosychat, vložte do nich napínáky (ideálně cedrové, které co nejlépe kopírují tvar boty), aby se kůže mohla vrátit do své původní podoby – vlhkost ji trochu povolí. Určitě boty nepokládejte na topení – kůže by mohla přeschnout a popraskat.

Jak na skvrny od soli?

U soli je opět nejdůležitější prevence. Když ale neproběhne, tak boty musíte po příchodu domů důkladně otřít vlhkým hadříkem a dostat z nich slanou břečku, ideálně kompletně. Klidně boty i víc namočte, jen aby šla všechna sůl pryč. To se ale nepovede vždy – mapy se mnohdy vytvoří už přes den, když delší dobu zůstanete vevnitř a boty oschnou.

bota-kozena

Pak máte dvě možnosti – podle starého babského receptu kombinaci octa a vody v poměru 1:1, nebo speciální přípravek, např. Saphir Hiver Winter (který je mimochodem trochu octem cítit). Ze zkušenosti ocet funguje na 95 %, speciálním přípravkem odstraníte i ten zbytek.

Při extrémním znečištění solí se může stát, že i když boty vyčistíte, tak kůže v místech, kde byla sůl, nabobtná. Tyto plošky můžete zkusit zahladit spodní stranou lžičky, ale opět – doporučuji nikdy se do této situace nedostat.

A před příštím nošením svým botám dopřejte trochu lásky. Vyživujte je kondicionérem na kůži a nakrémujte je, aby se zase dostaly do formy. Pak můžete i s nimi zpátky do hry.