Jedete do práce a je ještě tma, vracíte se domů a už je zase tma. Slunce vychází až před osmou hodinou ranní a ve čtyři odpoledne už je zase pryč. Všechno se otočí k lepšímu až při zimním slunovratu 21. prosince v 18.46. Než se zase den prodlouží na snesitelnou délku, může nám tma, déšť, sychravo a plískanice párkrát zkazit náladu.

Takže jsme se pokusili najít několik tipů na zlepšení nálady – najdete mezi nimi vědecké rady, webové legrácky i rituály, co fungují lidem, o nichž jsme psali ve Forbesu.

Rad na zlepšení nálady je plný internet. Tady je výběr těch méně či více bizarních.

  • Vypijte šálek banánového čaje (15 minut vařte slupku a máte to).
  • Přečtěte si knihu Cider with Rosie.
  • Kupte si kytky.
  • Kupte si Wake-Up Light, lampičku, která nahradí východ slunce.
  • Snězte víc čokolády.
  • Dejte si lžíci oleje z tresčích jater.
  • Udělejte dobrý skutek.
  • Vyměňte si v kuchyni a obýváku žárovku.
  • Běžte se proběhnout a posledních 30 vteřin naplno sprintujte. V těle se vám zvedne hladina noradrenalinu a vyplaví se dvojitá dávka endorfinů. Podle psychologů z University of Essex vám to na dalších 90 minut zvedne náladu.

Běhání a sport obecně zmiňovala většina lidí, se kterými jsem o podzimním zvedání nálady mluvil. Třeba zakladatel vývojářské firmy STRV Lubo Smid chodí pravidelně na crossfit, tedy intenzivní trénink plný posilování s váhou vlastního těla, činkami či hrazdou.

„Chodím na hodinu každý všední den. Je to ideální na nastartování dne. Důležitá je motivace, protože pak vás ani podzimní smutné počasí nezastaví,“ říká Smid.

Jakub Mahdal, zakladatel úspěšného startupu Safetica, zase pravidelně cvičí kung-fu. Většinou navečer, po práci, čistého času prý zhruba čtyři hodiny týdně. Kromě bojového sportu pak prý má na podzimní depku ještě jeden osvědčený recept: úspěšně prodávat svůj software zabraňující úniku citlivých dat z firmy.

A Čeněk Stýblo, půlka populární youtubové dvojice Viralbrothers, hraje hokej a aspoň jednou týdně jde do sauny. „V poslední době jsem navíc začal i hodně chodit. Po ránu 10 tisíc kroků, mám na to v mobilu předinstalované počítadlo S Health a to stačí. To pak má člověk energii celý den,“ říká Stýblo s tím, že si přečetl, že chození je dobré i na kreativitu. „Tak to zkouším.“

Pokud ale sport není váš šálek čaje a potřebujete zlepšit náladu (aspoň na chvíli) právě teď hned u počítače nebo chytrého telefonu, tak pro vás přidáváme pár instantních online tipů. Berte je prosím s nadhledem, ale aspoň jeden odkaz vám zaručeně roztáhne koutky do úsměvu.

Znáte legendární traktorové YouTube video „Oprava slovenského lakatoše“? Web Milujipraci.cz z něho vytáhl nejlepší hlášky a vy si je můžete jednotlivě pustit – neštěstí opravářovo v jeho procítěném monologu přináší docela překvapivou úlevu.

Jestli jste ale jemnější povahy, možná vám zvednou náladu kočky a jejich nepovedená životní rozhodnutí. Pokud nemáte rádi kočky, zkuste třeba kravičku.

Dobře, konec zvířátek. I když díky teorii o dvou kravách se dá snadno a vtipně vysvětlit několik ekonomických modelů od komunismu přes tradiční kapitalismus až po řeckou korporaci. Vzdělání a legrace v jednom.

Jestliže je ale váš podzimní splín hlubšího charakteru, berte to jako šanci odrazit se ode dna a začít něco úplně nového. Možná vás inspiruje příběh Annie Lawless, která se z deprese propracovala k byznysu za 300 milionů dolarů díky objevené vášni pro čerstvé organické džusy.

A nakonec dva tipy pro vaše oči a uši. Jestli máte rádi lyžování, surfování nebo cokoli, co vám hezky venku na vzduchu zvedne adrenalin – a náladu –, určitě se podívejte na tohle úchvatné video od GoPro:

A uši? Na Spotify najdete proud hudby pro zvednutí nálady přímo pojmenovaný Mood Booster, nebo pokud jste třeba smutný hipster, zkuste přísun písniček Happy Hipster.