Podzim je tu, ale to vůbec nevadí. Naopak, sychravé počasí můžete úplně v klidu přežít v nově otevřených pražských barech, na největší designové přehlídce Designbloku nebo v útulných obchodech při nákupu vánočních dárků, pokud tedy nepatříte mezi ty, co nakupují na poslední chvíli. A jestli přeci jen vysvitne sluníčko, udělejte si výlet na sever Čech do vinných sklípků nebo do národního parku České Švýcarsko. Nebudete litovat.

Vyzkoušejte nové bary

Cobra

Nové bary v Praze nevznikají zdaleka s takovou kadencí jako nové kavárny. Vynechám-li bary specializované čistě na koktejly nebo na víno, dobrých barů “obecných” by v Praze klidně mohlo být o pár víc.

Je pravda, že otevřít nový bar v roce 2016 vyžaduje erudici a trochu odvahy. Na rozdíl od 90. let už nestačí jen prodávat alkohol, Müller Thurgau a pivo. Zákazník už dnes očekává dobré koktejly, pár slušných vín včetně prosseca, dobře ošetřená piva, domácí limonády a ještě navíc zajímavý interiér. A to už je vysoká laťka. Během posledních pár měsíců vznikla ale minimálně dvě místa, která byste měli vyzkoušet, a to na obou stranách řeky:

Výrazně vyhypovaná Cobra u Strossmayerova náměstí na Praze 7, která nahradila legendární zaplivaný non-stop stejného jména, je přesně tím místem, kde fungují všechny složky, které jsem výše vyjmenoval. Přes den tu dostanete dobrou kávu nebo domácí limonádu, večer můžete zkusit jeden z jejich signature koktejlů, ale když si řeknete třeba o Negroni, které není na lístku, dostanete jej bez problémů taky. Čepují tu malý pivovar Tambor a pár dalších speciálů.

cobra1

Cobra, Milady Horákové 8, Praha 7

Z jejich nabídky spiritů a skotských se vám zatočí hlava ještě předtím než si panáka objednáte. Za samostatnou zmínku stojí zdařilý interiér, který navrhlo architektonické studio Edit!

Dandy

Na druhé straně řeky, přesněji na Vinohradech, najdete můj druhý tip – zbrusu nový bar Dandy. Bar zaměřený na koktejly otevřel teprve před několika dny, ale v melé devadesátkových pseudoluxusních kaváren s koženkovými křesly a kuchyňských showroomů kolem Vinohradské třídy je již teď vítanou změnou. Kromě koktejlů tady dostanete i dobré víno, prosecco a skandinávské chlebíčky.

Za zmínku stojí také interiér, který je sympaticky severský, aniž by ale obsahoval nábytek z palet nebo holé žárovky na barevných šňůrách. Není divu, oba čeští majitelé spolu kdysi pracovali za barem v dánské Kodani a odtud také pochází jejich inspirace. Dandy, několik kroků od Riegrových sadů, je otevřený od úterý do neděle a do budoucna chystají jeho provozovatelé i občasnou víkendovou hudební produkci.

Dandy03 (1)

Dandy, Anny Letenské 18, Praha 2


Nakupte dárky včas a bez stresu

Ano, tohle je na mém seznamu prakticky každý rok a téměř pokaždé selžu a to i přesto, že si zodpovědně píšu do diáře ideální dárky i místa na nákupy. Tento rok jsem si řekl, že začnu už kolem října, v klidu a bez stresu.

Největší problém bývá každý rok vybrat dárky pro děti, ale i to vidím tenhle rok optimističtěji. Kromě malého lokálního hračkářství Hugo chodí bos, které najdete nedaleko Karlova náměstí, nedávno otevřel další obchod zaměřený na nejmenší – Nila Kids. Druhý obchod manželů Urbanových, kteří provozují také nedalekou Nilu „pro dospělé“. V obou obchodech koupíte eticky vyráběné výrobky, v Nile doplňky do domácnosti a módní doplňky, v Nila Kids potom dřevěné, textilní a plstěné hračky a oblečení pro nejmenší.

Nila-Kids_02

obchod Nila Kids, Korunní 76, Praha 3

V kombinaci s knížkami z nakladatelství Baobab a Meander se tedy už dá říct, že Vánoce pro děti tento rok pravděpodobně zvládnu.

Mimoto jsem nedávno objevil ještě kvalitní lokální čokoládu Ajala vyráběnou v Brně. To pro ty případy, kdy chcete koupit něco malého hezkého pro dospělé a nemáte inspiraci. Protože dobrou čokoládou to nemůžete nikdy zkazit.


Inspirace na Designbloku 27 – 31.10.

Mírně přebujelá designová bestie s názvem Designblok je každý rok těžší a těžší úkol. Jak to zvládnout s úctou a vidět to skutečně zajímavé a naopak se vyhnout prezentacím obřích firem typu Samsung? Klíčem je zřejmě dobré plánování a nastudování mapy jednotlivých stánků s předstihem.

Největší designová událost ve střední Evropě proběhne stejně jako minulý rok v prostorách pražského Výstaviště v Holešovicích, kde se představí přes 200 vystavovatelů z celé Evropy. A nebudete tam sami. Akci každoročně navštíví cca 50 tisíc lidí.

plec1


Pryč z města!

Po barech, nákupech a designovém šílenství plném charismatických lidí je ideální vyrazit si od světel města odpočinout do přírody. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, jednou z perfektních víkendových možností je národní park České Švýcarsko na česko-německém pohraničí. Pohádkové lesy, rokle, říčka Kamenice a skalní most Pravčická brána. Důvodů, proč se jet podívat právě do této destinace, je celá řada.

Pokud se nebudete cítit na samostatnou výpravu, tým průvodců Northern Hikes pořádá pravidelné jednodenní výšlapy do nejvzácnější zóny národního parku.

07 Pravcicky dul po bou řce foto Z


Ochutnejte zajímavá česká vína

Pokud patříte k těm, co na venkově stále ještě potřebují element módního ležérního „food-ismu“, pak existuje dobrá cesta jak obě věci spojit. Vyrazit můžete totiž do malých lokálních sklípků a díky nové vlně menších lokálních vinařů dokonce nemusíte ani na Moravu (i když Pálavě je těžké se vyrovnat).

Stačí se vydat na Mělnicko nebo Žernosecko, oblasti, kde se historicky víno vždy pěstovalo a tamní zemědělci na tuto tradici postupně navazují. Degustovat nebo nakoupit víno můžete přímo v Malých Žernosekách ve Vinařství Sv. Tomáše, kde se zaměřují na Rulandské.

final_img_2978

Na Mělnicku je míst k navštívění hned několik. Kromě vyhlášeného Školního statku přímo v Mělníku, kde nakoupíte nejen zajímavá vína, ale taky sezónní zeleninou, můžete zkusit také malé rodinné vinařství v nedaleké Jeviněvsi, kde pěstují přírodní vína v odrůdách Dornfelder nebo Svatovavřinecké, za zkoušku ale stojí také jejich polosladký Müller Thurgau.

Foto: Pravčický důl – Zdeněk Patzelt, Dandy bar – Eva Šafránková