Exprezident platební společnosti PayPal a spoluautor odpískaného Zuckerbergova stablecoinu Diem byl poměrně dlouho ticho. S tím je ale, zdá se, konec.

David Marcus už rok pracuje na novém projektu zaštítěném 173 miliony dolarů investičního kapitálu. Pokud se mu s ním podaří prorazit, bude to zajímavý paradox – povedlo by se mu něco, co nedokázala celá bitcoinová komunita. Chce přivést masy k bitcoinové síti Lightning Network a udělat ji přístupnější pro byznys.

Umožnit by to měl jeho startup Lightspark, založený během loňského medvědího trhu. Podle Marcusových smělých slov je prvním skutečným vstupním bodem do bitcoinové druhé vrstvy, tedy Lightning Networku, na podnikové úrovni. Lighstpark za tímto účelem představil sadu nástrojů, které mohou byznysy jednoduše integrovat do svých platforem a operací.

Dle Marcuse k tomu nejsou potřeba žádné zvláštní znalosti a právě v tom vidí „killer funkci“ svého projektu. „Věříme, že Lightning bude vítězným otevřeným platebním protokolem internetu,“ uvedl startup na svém Twitteru.

A sám Marcus si ještě odvážně přisadil: „Složitost a strmá křivka učení, které jsou Lightning Network síti vlastní, jsou pryč. Nyní je intuitivní a snadné spolehlivě odesílat a přijímat v ní platby – ahoj, streamované peníze!“ zajásal.

Marcus se domnívá, že internet nutně potřebuje otevřený platební protokol, který funguje čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu a zúčtování v něm probíhá téměř v reálném čase. Zároveň má být levný, interoperabilní a otevřený všem, kteří na něm chtějí stavět. Peníze by se podle Marcuse měly pohybovat po internetu stejně svižně jako e-maily.

Síť Lightning Network je přitom zvláštní technologie. Není s námi úplně krátce a často se o ní hovoří téměř jako o magickém prvku, který učiní z používání bitcoinu mainstreamovou záležitost. Hlavní výhoda spočívá v masivním škálování transakční kapacity bitcoinového blockchainu a posílání prostředků za násobně nižší částky než takzvaně „onchain“. Bitcoinový blockchain totiž umožňuje posílat jen zhruba sedm transakcí za vteřinu.

Jenže v praxi to zase tak jednoduché není. Svědčí o tom i jen velmi pozvolná adopce Lightning Network. I když dnes najdete možnost platit prostřednictvím této sítě na každé druhé kryptoměnové platební bráně, síť si hledá cestu do mainstreamu jen pomalu.

Lightning Network obchází značně omezenou transakční kapacitu bitcoinové sítě přesunem části transakcí jinam. Funguje to tak, že v jedné bitcoinové transakci otevřou obě její strany prostřednictvím chytrého kontraktu takzvaný platební kanál – speciální multiSig peněženku – kde mezi sebou mohou následně po nabití kanálu určitým množstvím bitcoinů posílat vzájemné platby do výše částky, kterou obě strany kanál nabily.

Představit si to můžete třeba jako předplacenou platební kartu nebo přednabitou peněženku k nějaké digitální službě. Kanál se uzavírá v okamžiku, kdy se jedna nebo obě strany rozhodnou transakční proces ukončit. Obě přitom musí potvrdit updatovaný stav, komu kolik kryptoměny patří, a ten se zapíše na bitcoinový blockchain.

V případě sporu může kanál uzavřít kterákoli ze stran jednostranně, pak se do blockchainu zapíše poslední transakce schválená oběma stranami. K čemu je taková služba vlastně dobrá? Její kouzlo spočívá ve dvou věcech.

Tím, že se transakce až do okamžiku konečného vyrovnání neodehrávají na blockchainu, mohou probíhat velmi rychle a v téměř neomezeném množství, to je první bod. Druhý spočívá v umožnění routování cizích plateb kanály mezi sebou.

Pokud tak má jeden uživatel, typicky třeba platební instituce nebo vaše oblíbená kryptoměnová kavárna, otevřeno takových kanálů větší množství s různými uživateli, mohou se přes ně dostat bitcoiny od Aleny k Petrovi, i když ti dva spolu žádný platební kanál otevřený nemají. Takový prostředník za to pak inkasuje drobný transakční poplatek.

Lightning Network umožňuje také mikroplatby a zvyšuje potenciální finanční soukromí. Můžete skrze ni například posílat opravdu velmi malé transakce, dokonce menší než jeden satoshi za symbolický poplatek. To je ideální řešení například pro automatické platební systémy: představte si například situaci, kdy sledujete na internetu placené video a poplatek se strhává jen za každou zhlédnutou minutu.

Síť nicméně nadále trpí řadou dětských nemocí. Omezující při směrování větších plateb je například transakční kapacita jednotlivých kanálů. Pokud posíláte sto tisíc dolarů v bitcoinu a síť najde k protistraně jen kanály s nižší propustností, máte smůlu. Ani samotná kapacita sítě jako celku není zatím úplně závratná – v Lightning Network jsou nyní zamčeny bitcoiny asi jen za 158 milionů dolarů.

Pokud se sítí chcete komunikovat napřímo, nevyhnete se navíc nutnosti alespoň minimálních technických vědomostí. Testování sítě naživo má pak navíc nevýhodu, že při něm můžete poměrně snadno přijít o reálné vložené prostředky.

David Marcus není jediný, kdo má ambici se s dětskými neduhy Lightning Network jednou provždy vypořádat. Minulý měsíc představil spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey roadmapu společnosti Spiral, která také pracuje na snadnějším zpracování plateb v Lightning Network.

Konkurence je ale rozhodně zdravá věc a jak se ukázalo na příkladu sdílené ekonomiky, vítěz nemusí brát nutně vše.