U pokračování sérií jako Saw nebo Očista usínáte a filmy z Conjuring univerza jsou pro vás čajíčkem? Pokud jste dvakrát odpověděli ano, tak právě pro vás jsme vybrali několik ambiciózních hororů, které prošly sítem prestižních světových festivalů. Tenhle žánr totiž zažívá renesanci.

Děsivé dědictví (Hereditary)

Skličující, zneklidňující, emocionálně sadistické. Zlé. Takové přívlastky sedí k hororu Děsivé dědictví, jenž nejprve nadchl letošní festival v Sundance a pak rozdělil publikum v běžné kinodistribuci.

Není se čemu divit. Destrukce jedné americké rodinky postupuje plíživě, ale o to více nevyhnutelně. Čerstvě zesnulá babička totiž famílii nalinkovala život takovým způsobem, že z toho některým jejím členům půjde hlava kolem. Ale to už míříme ke spoilerům.

Temné, chytré drama o výčitkách spojených se ztrátami ostatně zamíří ke kontroverznímu finále, v němž se makabrózní děs mísí s němým úžasem, jako kdybychom sledovali něco posvátného.

Právě v kinech.

Climax

Někteří tvůrci nepotřebují 3D, ba ani 4D, aby publikum rozvibrovali fyzickým zážitkem. U hitu letošního canneského festivalu jménem Climax vás ale mohou vaše smysly klidně vyhnat z kina.

Režisér Gaspar Noé (Zvrácený, Vejdi do prázdna) se tentokrát zaměřil na partičku tanečníků, které při zkoušce v sále uprostřed lesů někdo „řízne“ tequilu ďábelskou drogou. Jejich následné taneční běsnění v dlouhých nepřerušovaných záběrech připomíná sebedestruktivní opojení na večírku, jenž se zvrhl a nejde na něm vystřízlivět.

Kdo ví, co se stane na stylové české premiéře 24. října, která vyvrcholí v pražském klubu Ankali.

V kinech od 1. listopadu 2018.

Neutečeš (It Follows)

Pořádně zneklidnit pasážemi denního strašení se před pár lety podařilo další canneské pecce, kterou pod názvem Neutečeš natočil David Robert Mitchell.

Teenageři si v ní pohlavní cestou předávají démona, který na sebe může vzít jakoukoli podobu. V reálu to vypadá tak, že pokud je oběť „nakažena“, neustále ji někdo pronásleduje, dokud ji nezabije. Nebožák či nebožačka se zachrání pouze tak, že „nemoc“ předá zase dál.

Zní to až komicky, na mrazivé Neutečeš umocněné vybydleným Detroitem by byl však pyšný hlavně John Carpenter. Mimochodem, o „followování“ jde i v Mitchellově novém skvělém snímku, pobaveně psychedelické Záhadě Silver Lake.

K dispozici na DVD.

Čarodějnice (The Witch)

Žít někdy kolem roku 1630 v rodině asketických, sebebičujících se kalvinistů je horor sám o sobě. To pravé peklo ale začne nejen pro mladou Tomassin, když se rodina přestěhuje na samotu u neprostupných lesů kdesi v Nové Anglii.

Dívka musí neustále obhajovat, že není čarodějka, což jde trochu těžko, neboť kolem ní podivně mizí mladší sourozenci. Tedy kromě těch, kteří mají nezdravý vztah s rodinným kozlem.

Čarodějnice získala na Sundance cenu za nejlepší režii pro Roberta Eggerse, hlavně ale je neobyčejně tísnivým příběhem o tom, kam vede neustálé odříkání i potlačovaná sexualita. Finále nemohlo dávat větší smysl.

K dispozici na DVD a na Netflixu

Mandy – Kult pomsty

Jen málokdo do letošního festivalu v Karlových Varech věděl, že potřebuje vidět film, v němž se Nicolas Cage brutálně porve s démonem, kterého vyrušil ze sledování porna.

Cageova kariéra je však nevyzpytatelná a nějak se stalo, že ve svém nejlepším filmu za poslední roky se snaží porazit démony a sektáře, kteří mu před očima zabili milovanou ženu.

Hypnoticky pomalý snímek Mandy je vizuálně podmanivou studií smutku a pomsty, ostatně v jedné scéně Cage křičí žalem a lije si alkohol do krvácejících ran. Italský režisér Panos Cosmatos ale jinak křiví časoprostor do podoby dezorientujícího tripu ozářeného neony. Celkem podívaná.

K dispozici na DVD

Nevešlo se:

Neon Demonovi se Los Angeles mění v nepřátelské místo, kde se ledově krásné modelky (nebo Draculovy nevěsty?) perou o úspěch i věčné mládí.

O lidské masíčko jde potom i ve francouzském antivegetariánském hororu Raw z internátní školy.

Nejdivnější a nejsmrtonosnější teenagery potkáte v Zabití posvátného jelena a v Thelmě.

Na děsivou procházku temným lesem s překvapením vás na Netflixu vyžene The Ritual.

A incestní rituály s šílenými vědci si užijete v odlehlém sanatoriu ve velkolepém braku Lék na život.

Takže se nemusíte bát, že by dlouhé podzimní večery mohly být nuda.