V Googlu mají rádi statistiky a každý to ví. A jelikož se blíží konec roku, přišli analytici z Mountain View s tradičními přehledy toho, o co se lidé letos nejvíc zajímali. Přispěli jste k popularitě následujících 10 výrazů, které se celosvětově vyhledávali nejčastěji, i vy?

1. Pokémon Go

Tahle hra v létě pobláznila celý svět, vzpomínáte? I v Česku se vyrojila spousta lidí, kteří po ulicích bloumali s telefonem před obličejem a sledovali, jestli cestou náhodou nenarazí na kreslenou postavičku, kterou by si mohli chytit a vycvičit.

pokemon 1

Pokémony oživila sanfranciská společnost Niantic ve spolupráci s Nintendem, které bylo u zrodu prvních „pokémoních“ her v polovině 90. let. A i když jsou tahle bláznivá zvířátka produktem japonské popkultury, nejvíc se o ně podle Googlu zajímali obyvatelé Osla a největší nápor ve vyhledávání hesla „Pokémon Go“ v Mountain View zaznamenali v týdnu po 10. červenci (hra byla dostupná od 6. července).

2. iPhone 7

Apple letos po dvou letech představil novou generaci svých chytrých telefonů, a tak se není co divit, že o nich fanoušci Applu chtěli vědět víc. A to až tak, že se heslo „iPhone 7“ dostalo na druhé místo nejvyhledávanějších výrazů roku. Nejvíce se o něj zajímali lidé v Singapuru, Spojených arabských emirátech a Kataru.

3. Donald Trump

Když excentrický realitní magnát ohlásil, že se hodlá ucházet o kandidaturu republikánské strany na 45. prezidenta Spojených států, tak se zdálo, že to nikdo nebere vážně. Až na všechny ty Američany, kteří mu 8. listopadu dali hlas a poslali ho do Bílého domu.

trump
Celá Trumpova kampaň byla kontroverzní a poutala na sebe hodně pozornosti, zájem o něj ale raketově vzrostl v listopadovém volebním týdnu a asi nepřekvapí, že nejvíc lidí ho „googlilo“ právě v Americe.

4. Prince

Letošní rok je bohužel taky rokem, kdy zemřela celá řada světových umělců. V dubnu to byl americký zpěvák Prince, a stal se tak čtvrtou nejvyhledávanější osobností na Googlu.

prince II
Kolem smrti autora hitu Purple Rain se vyrojila spousta spekulací, včetně těch, že zemřel na neléčenou nemoc AIDS. Podle oficiální zprávy se ale omylem předávkoval prášky proti bolesti.

5. Powerball

S tímhle posilovacím míčkem si můžete slušně posílit ruce, byl to ale jiný Powerball, který měli na mysli všichni, kteří tohle slovo před půlkou ledna psali do vyhledávače. 13. ledna se totiž o hodně velké peníze hrálo v americké loterii Powerball. Rekordní výhru – přes 1,5 miliardy dolarů – si nakonec rozdělili tři výherci. Největší zájem ve vyhledávání Google kupodivu zaznamenal v Jihoafrické republice.

6. David Bowie

Jedna z ikon moderní hudby a muž, který svou svébytností a originalitou učaroval lidem napříč generacemi. David Bowie zemřel 10. ledna, jen dva dny po tom, co vydal u příležitosti 69. narozenin album Blackstar. Jeho poslední písně začaly dávat úplně jiný smysl ve chvíli, kdy Bowieho rodina oznámila, že trpěl rakovinou.

david bowie 2

Rok 2016 má už nějakou dobu pověst nemilosrdného data (a kata), smutná série úmrtí známých osobností ale pokračuje až do jeho úplného konce.

Kromě Prince a Bowieho letos zemřeli také písničkář Leonard Cohen nebo herec Alan Rickman, odešla ale i Nancy Reaganová, Muhammad Ali nebo Fidel Castro. O Vánocích pak zemřel autor jednoho z nejprofláknutějších vánočních hitů George Michael a 27. prosince Carrie Fischer, představitelka princezny Leiy z Hvězdných válek. Nechť je všechny provází síla.

7. Deadpool

Jestli vás už nebaví chodit do kina na nablýskané marvelovky, pak možná právě vás potěšil Deadpool. Sice je to taky komiks z dílny Marvelu, jeho hrdina ale není nijak zvlášť ušlechtilý (až na ty rozhodující momenty, samozřejmě), za to je hodně vulgární, obscénní a ukecaný.

A přesně to podle všeho už tak trochu se opakujícím komiksovým filmům chybělo. Lidé vzali kina útokem a z Deadpoola se stala superstar roku, která navíc při nákladech 60 milionů jich dokázala vydělat 800.

8. Olympiáda

Asi žádné překvapení. Olympiáda je vždycky událost a ta letošní v Riu nebyla výjimkou. Měla ale své zvláštnosti – ať už šlo o dostavování sportovišť na poslední chvíli, zelenající se bazén pro skoky do vody, strach z viru zika nebo samozřejmě o aféru s dopingem ruských sportovců, která vyústila v zákaz účasti všem ruským atletům, kteří dopingové zkoušky podstupovali v Rusku.

A které země se o olympiádu podle Googlu zajímaly nejvíc? Trinidad a Tobago, Jamajka, Nový Zéland a Austrálie.

9. Slither.io

Lidé si rádi hrají, svědčí o tom i to, že do první desítky nejhledanějších výrazů na Googlu se dostala i hra Slither.io. Jestli jste dřív měli Nokii a hráli hada, tak vás bude pravděpodobně bavit, je to totiž v podstatě to samé.

Jen tohohle hada hrajete po síti, místo ovoce požíráte zářící body a kromě vás se o to pokouší se svými hady i další hráči. Cílem je mít největšího hada ze všech a je to celkem zábava.

10. Suicide squat

Další pokus, jak narušit už mírně nudící řadu filmů podle marvelovských komiksů. Tentokrát ale ne od samotného Marvelu, nýbrž od konkurenčního vydavatelství DC Comics.

Na rozdíl od Deadpoola ale podle všeho nepříliš povedené. I tak ale Sebevražedný oddíl, jak se film jmenuje v češtině, zaujal a stal se pro letošek desátým nejvyhledávanějším výrazem na Googlu.

Takže, hledali jste některé z těchto deseti hesel i vy? Google si samozřejmě vede nejrůznější statistiky, podle oborů i podle zemí, prohlédnout si je můžete tady.

A pokud jste hodně zvědaví, tohle je 10 výrazů, které jsme nejvíce googlili v Česku:

  1. Facebook
  2. YouTube
  3. Překladač
  4. IDOS
  5. iDNES
  6. uloz.to
  7. mapy
  8. bazoš
  9. počasí
  10. gmail