Jestli si nejste schopni ve svém programu vyhradit půl hodiny denně na meditaci, nezoufejte. Praktikovat ji (i když v trochu pozměněné formě) můžete i při cestě do práce v autobuse, v kanceláři nebo u skleničky vína na balkoně.

Jediné, co musíte dělat, je poslouchat a všímat si zvuků okolo sebe. Tak budete praktikovat mindfulness neboli všímavost, tedy schopnost soustředit se pouze na jednu aktivitu v daný čas. V praxi to znamená, že si nezacpete uši sluchátky, jak jste zvyklí, ale budete naopak aktivně vnímat všechny šumy, které se okolo vás míhají.

Poslouchat můžete pět minut, ale klidně jen minuty dvě. Myslete na to, že byste neměli nechat svou mysl příliš odbíhat od vnímaných zvuků. Smyslem mindfulness je mít svou pozornost stoprocentně pod kontrolou. Jakmile tedy odběhnete myšlenkami někam pryč, zkuste se vždy vrátit k aktivnímu poslouchání zvuků ve svém okolí.

Houkající sanitka v dálce, brzdění autobusu, rozhovor spolujezdců, švitoření ptáčků, pohyb lesa, cvakání klávesnice, hučení počítače, telefonní hovory, křik dítěte, zvuky letadel. To vše k sobě necháte přistoupit a budete se snažit všechny tyto zvuky plně vnímat.

Jak to šlo, nám dejte vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.