V pátek uložil newyorský soudce bývalému americkému prezidentovi pokutu ve výši 350 milionů dolarů. Verdikt za podvodné zveličení hodnoty majetku exprezidentovi také na tři roky zakazuje vést ve státě New York podnik.

Zdá se však, že to bývalou hlavu Spojených států příliš nezneklidňuje – několik desítek hodin po rozhodnutí soudu uvedl Donald Trump svou kolekci tenisek. 

Představil ji v sobotu na akci Sneaker Con ve Filadelfii, a jak je jeho dobrým zvykem, strhl na sebe velkou mediální pozornost. Tenisky vyrobené v limitované sérii nesou název odkazující na jím často skloňované motto Never Surrender, tedy Nikdy se nevzdám.

Jsou nepřehlédnutelně zlaté, mají na sobě písmeno T (jako Trump, samozřejmě) a doplněné jsou i nášivkou v podobě americké vlajky. „Tohle jsem chtěl udělat už dlouho… Mluvím o tom dvanáct nebo třináct let a myslím, že to bude velký úspěch,“ řekl Trump na Sneaker Conu.

„Odvážné, zlaté a drsné, stejně jako prezident Trump,“ píše se o nich na oficiálním prodejním webu Get Trump Sneakers. „Jsou určeny pro ty, kteří se nevzdávají. Tyhle tenisky s výrazným zlatým povrchem a písmenem T jsou pro opravdové patrioty,“ uvádí také server. 

Podle něj se tenisek vyrobilo jen tisíc párů, každý z nich je číslovaný, a náhodných deset párů navíc Donald Trump vlastnoručně podepsal. Už se chystáte nakupovat? Ne tak rychle. Podle oficiálního webu projektu jsou boty, které se od víkendu předprodávaly za částku 399 amerických dolarů, tedy zhruba za 9,5 tisíce korun, vyprodané. 

Ani tak nemusíte smutnit. Přestože k pohotovým kupcům by se měly dostat až v červenci tohoto roku, na eBayi už teď najdete v předprodejní nabídce hned několikery. Pochopitelně za podstatně vyšší částky než na Trumpově platformě: ceny přeprodávaných tenisek se pohybují v rozmezí několika tisíc až vyšších desítek tisíc dolarů. 

Never Surrender High-Top Sneakers nejsou jedinou novinkou v portfoliu Trumpova merchandisingu. Vedle vysokých tenisek představil prezident i variantu nízké sportovní obuvi s názvem T-Red Wave a Potus 45, oba modely se předprodávají za 199 dolarů.

Kromě toho má Donald Trump nově v nabídce i parfém Victory47 v okázale zlatém flakonu, a to v pánské i dámské variantě. Každý z nich vyjde téměř na sto dolarů.

Oficiální web uvádí, že „GetTrumpSneakers.com není politickou stránkou a nemá nic společného s žádnou politickou kampaní“. I přesto představitelé Trumpovy kampaně podle serveru The Independent uvedení tenisek propagovali v několika internetových příspěvcích.

Snaha vydělat na své značce není pro amerického exprezidenta ničím neobvyklým. Během vánočních svátků propagoval Trump mnoho předmětů s mottem Never Surrender, včetně pohlednic nebo balicího papíru. V prosinci minulého roku také prodával kousky obleku, který měl na sobě při pořizování svého nechvalně proslulého mug shotu.

Kolekce tenisek T-Red Wave |Foto GetTrumpSneakers.com

Na oficiálním webu Donalda Trumpa pak najdeme další plejádu produktů, od kšiltovek se sloganem Make America Great Again až po trička s nápisem Not Guilty nebo Joe Biden is Unfit.

Merchandising Trumpovi funguje: podle Business Insideru prodal bývalý americký prezident desítky tisíc triček se svou policejní fotkou, stejně jako hrníčků s obdobným motivem. To vše mu podle serveru minulý rok vyneslo až několik milionů dolarů.