V dotační kauze inovační linky na toastový chleba zajistila policie pět nemovitostí Pekárny Zelená louka v obci Herink u Prahy v hodnotě 98,5 milionu korun. Uvedla to 29. října Česká televize.
Pekárna spadá pod firmu Penam ze skupiny Agrofert, kterou bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů. Podle zjištění webu Neovlivní.cz čelí v kauze stíhání právě Penam, dále někdejší provozní ředitel Penamu Michal Miksche a bývalý šéf představenstva Pekárny Zelená louka Václav Šrámek.
Zajištěné nemovitosti o rozloze zhruba dvacet tisíc metrů čtverečních stojí v obci Herink u Prahy, napsala ČT. „Podle ustanovení trestního řádu se zajišťují jako náhradní hodnota nemovitosti, jejichž vlastníkem je Pekárna Zelená louka, a. s., v současné souhrnné hodnotě 98 480 800 korun,“ citovala z usnesení Národní centrály proti organizovanému zločinu. Škodu za dotační podvod policie vyčíslila na sto milionů korun, což byla zároveň výše přiznané dotace.
Server Neovlivní.cz napsal, že Miksche je oznamovatel, který na podvod před čtyřmi lety upozornil nejdříve právě na tomto webu a poté totéž zopakoval na policii. Muž, jenž byl členem představenstva Zelené louky, tehdy uvedl, že na lince nebylo nic inovačního. Ani jeden z manažerů už podle serveru pro Agrofert nepracuje, Šrámek je v důchodu.
Dotaci na linku získal Penam v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu. „Ministerstvo průmyslu a obchodu je v kontaktu s Policií České republiky. Vzhledem k tomu, že se jedná o právě probíhající kauzu, nemůže resort poskytnout bližší informace,“ řekl vedoucí tiskového oddělení Marek Vošahlík.
Ministerstvo se tak nevyjádřilo ani k tomu, zda přiznanou dotaci následně odebralo. Agrofert trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem a dotačními pravidly.
V březnu 2022 ministerstvo informovalo o tom, že Penamu stomilionovou dotaci odebere. Úřad se k tomuto kroku rozhodl poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu výrobní linky v Pekárně Zelená louka. Evropští auditoři konstatovali, že se zaměřoval na produkt, který se již v holdingu Agrofert vyrábí.
Vedle dotačního podvodu stíhá policejní centrála firmu a dva lidi také za poškození finančních zájmů Evropské unie. Kauzu dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce. Obviněným hrozí pět až deset let vězení a policie je vyšetřuje na svobodě.