Správní soud ve Varšavě v úterý zrušil doložku umožňující těžební společnosti PGE požádat o povolení k těžbě na hnědouhelném dole Turów. Doložka za účelem posouzení vlivu na životní prostředí je totiž podle něj nelegální. Důl Turów tedy nyní nemůže mít platné povolení a téměř dva roky již těží nezákonně.

„Jsme rádi, že nám dal polský soud za pravdu. Bohužel reálně to nic neznamená, protože polské úřady a vláda vytrvale ignorují veškerou kritiku a těžba na dole Turów se rozšiřuje dál. Jedině evropský soud může celou situaci změnit a zajistit spravedlnost,“ uvedla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.

O zrušení posouzení vlivu na životní prostředí se s polským státem soudí české, polské a německé nevládní organizace, ale také Liberecký kraj a Hrádek nad Nisou. Hlavním důvodem je nemožnost podat proti rozhodnutí odvolání, což je jedno ze základních práv veřejnosti. Bylo tak již poněkolikáté potvrzeno, že důl těží nezákonně, a celý proces se vrací na začátek k polským úřadům.

V únoru roku 2021 se Česká republika obrátila na Soudní dvůr Evropské unie s žalobou proti rozšiřování dolu Turów, který leží u hranic s Polskem a Německem. Unijní soud nařídil veškeré práce v dole zastavit a za nerespektování předběžného opatření vyměřil pokuty ve výši půl milionu eur za každý den, kdy ilegální těžba pokračuje. Výše pokuty v současnosti činí více než 67 milionů eur a Polsku bude stržena z evropských dotací.

V mezičase do vyhlášení rozsudku se Polsko a Česká republika snaží podepsat dohodu, která by českou stranu chránila před vlivy těžby na životní prostředí a další těžbu na dole Turów posvětila. Dohoda však podle organizace Greenpeace dostatečně nezabrání ztrátě vody z českého území, kterou důl způsobuje. 

Podle Krejčové je jediným správným řešením okamžité uzavření dolu a případná smlouva s Polskem by podle ní měla být uzavřena až po rozhodnutí Evropského soudu.

Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úroveň okolního terénu. Obyvatelé obcí na české straně hranice mají problémy s mizející vodou a obávají se také zvýšení prašnosti a hluku.