Tři fondy sázejí na českou firmu Delta Green, která přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektřinou, čímž může domácnostem uspořit či vydělat tisíce korun ročně. Celkově firma získala investici ve výši 2,2 milionu eur (v přepočtu 54,4 milionu korun).

Delta Green, která se dříve jmenovala Nano Green, pomýšlí na expanzi do západní Evropy a dokončení softwaru, který otevře domácnostem cestu k výdělkům prostřednictvím vyrovnání energetické sítě. „Míříme k tomu stát se tahounem v energetice pro domácnosti v Evropě,“ vysvětluje spoluzakladatel Delta Green Jan Hicl.

Delta Green patří mezi takzvané agregátory flexibility. Do vyrovnání sítě zapojují domácnosti, které pomocí softwaru sdružuje do obří virtuální baterie. Domácnostem, které jsou vybaveny fotovoltaikou, baterií, tepelným čerpadlem nebo elektromobilem uspoří nebo vydělá společnost jednotky tisíc korun ročně.

Lead investorem, který trojici zkoordinoval je impactový fond Tilia. Ten se zaměřuje na projekty, které mají velký potenciál pozitivně ovlivnit environmentální a sociální fungování naší společnosti.

„Abychom snížili uhlíkovou stopu energetického sektoru, potřebujeme zapojit více obnovitelných zdrojů. Delta Green podle nás přináší dostupné řešení pro masivní vstup obnovitelných zdrojů do sítě,“ vysvětluje Andrew Gray, partner Tilia Impact Ventures.