Nezisková organizace Debra ČR pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel (Epidermolysis bullosa, EB). Pacientům a jejich rodinám poskytuje řadu odborných služeb, propojuje je s odborníky, podporuje je materiálně a organizuje pro ně rekondiční akce. Na loňské gala Forbesu, která se pořádala u příležitosti osmých narozenin časopisu v pražském Rudolfinu, byl ve prospěch Debry vydražen obraz ze série Duchové od umělce Lukáše Musila alias Musy.

Obraz se přitom v rámci charitativní aukce podařilo vydražit hned dvakrát. Vítěz dražby, investor Ondřej Tomek s partnerkou, totiž poslal obraz do aukce znovu (neboť se mu do bytu tak velké plátno prý nevejde), a tak dílo nakonec získal podnikatel v zemědělství Petr Krogman. Debra z galavečera získala 1,1 a 1,2 milionu korun, což v nečekaně komplikovaném roce nakonec sehrálo důležitou roli.

„Díky získaným prostředkům jsme přijali nového terénního sociálního pracovníka, který je zároveň terapeut, a tak dokáže poskytnout rodině s nemocí motýlích křídel komplexní podporu,“ říká zakladatelka Debry a koordinátorka osvětové kampaně Magda Hrudková. 

„Část prostředků jsme investovali do nových webových stránek a vytvoření nového e-shopu; nový web přitom nemá pouze funkci prezentační, ale také fundraisingovou – radikálně jsme zjednodušili možnost darování a podpory, takže věříme, že se nám prostředky do něj vložené vrátí.“ 

Další část výtěžku z aukce pak Debra použila pro dlouho zvažované investice do podílových fondů, což má organizaci zajistit finanční stabilitu do budoucna. 

V roce 2021 se kvůli pandemii a omezení benefičních akcí chystáme na další radikální pokles darů a nyní i dotací.

V náročném roce 2020 přitom Debra ČR přišla o dary od řady firem i o možnost pořádat benefiční akce, což celkově znamenalo snížení příjmu o 1,5 milionu korun. „Díky výtěžku z aukce nás ale tato situace neohrozila ani neomezila, za což jsme moc vděční,“ říká Hrudková. „Díky vícezdrojovému financování a aktivnímu fundraisingu se nám podařilo část prostředků z aukce zachovat ve vlastních fondech do dalšího roku, což nás zřejmě zachrání i v roce 2021, kdy se chystáme na další radikální pokles darů a nyní i dotací.“

Nebylo to jednoduché a jednoduché to nebude ani nadále. „Covidová doba nám přitom odkryla potřebu vzdělávat naše pacienty při práci s internetem, což se týká hlavně chování na sociálních sítích,“ dodává Magda Hrudková. Příspěvek od Forbesu pomohl, ale boj Debry pokračuje.

POMÁHEJTE S NÁMI.

Podpořte i vy organizaci Debra. Své příspěvky posílejte na číslo účtu 2039957319/0800 

Děkujeme a přejeme krásné prožití svátků!