Na konci minulého roku se Forbes zapsal do tuzemské charitativní historie. Na oslavě osmých narozenin časopisu se totiž vydražilo 23 355 000 korun českých. Nejvyšší špičky byznysu při této příležitosti prostřednictvím aukce věnovaly peníze pro dobročinné účely. 

Vydání Forbesu Wonder Woman

Prvním subjektem, pro nějž se dražilo, byl spolek Silou hlasu, který pořádá kurzy ovládání počítače hlasem pro osoby s poškozením jemné motoriky horních končetin. Na forbesím gala se pro spolek Silou hlasu vydražilo privátní spa od USSPA v designu umělce Pasty Onera, které získala zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková, a spolek Silou hlasu tak získal milion korun.

„Příspěvek nám pomohl k tomu, že dnes můžeme proškolit klienty z celé České republiky,“ říká zakladatelka a předsedkyně spolku Dita Horochovská. „Díky němu jsme se mohli pustit do projektu, který jsme plánovali už delší dobu, a to je ovládání domácnosti pomocí hlasu, což pomáhá klientům k větší samostatnosti v jejich domácím prostředí.“

Na projektu, který uvedl spolek Silou hlasu do praxe v podobě ukázkového bytu, s ním spolupracují dva vývojáři, s jejichž pomocí spolek v Praze vybudoval signální byt. „V něm jsou k dispozici potřebné komponenty, na nichž předvádíme, že jej mohou hlasem ovládat i paraplegici,“ říká Horochovská. „Náš klient si zde může byt prohlédnout, vyzkoušet si ho a zvolit, které technologie by využil i doma u sebe.“

U prohlížení ale spolek Silou hlasu zdaleka skončit nechce. „Chystáme se to rozjet co nejvíce, ozývají se nám první klienti a po Novém roce bychom chtěli realizovat hlasem ovládaný byt alespoň pro tři z nich.“ Výtěžek z gala Forbesu tak spolku Silou hlasu umožnil uhradit částku za vývojáře, kteří dnes upravují technologie internetu věcí pro specifické účely handicapovaných, ale současně spolek inspiroval k tomu, že by chtěl projekt posouvat dál.

„Rádi bychom klientům do budoucna nabídli větší komfort v tom, že bychom dále chtěli vybudovat celé komunitní centrum,“ přibližuje vizi do budoucna Dita Horochovská, která se na vývoji hlasových technologií v ČR podílí od roku 2004 a dnes využívá signální byt, kde pracuje na dalších možnostech. „Šlo by o celý dům, který by byl vybaven těmito technologiemi a mohl by fungovat jako byt pro klienta, který je kupříkladu zdaleka a nemůže za námi jezdit na výuku.“ Klient by se v takovém domě ubytoval, prošel by školením ovládání a vyzkoušel by si, jak mu hlasem ovládaná domácnost vyhovuje. Důležité je pro nás prokázat, že jde o každodenně využitelný prostor, a ne samoúčelnou technologickou záležitost,“ dodává Horochovská.

Díky ovládání hlasem dnes může handicapovaný v signálním bytě ovládat stahování a vytahování rolet, otevírat a zavírat ventilaci, rozsvěcet a zhasínat světla a především odemykat a otevírat i zamčené dveře. „To trápí spoustu klientů a řešení, se kterým naši vývojáři přišli, dokazuje, že dokážeme byt přizpůsobit na míru klientovi v mnoha různých směrech.“

Síla hlasu posílila – a do budoucna o ní bude evidentně ještě pořádně slyšet.

POMÁHEJTE S NÁMI.

Podpořte i vy na projekt Síla hlasu a nechte ho pořádně zaznít. Své příspěvky posílejte na číslo účtu 4382723359/0800

Děkujeme a přejeme krásné prožití vánočních svátků!