Prague Finance Institute spouští první ročník stipendijního programu pro mladé a nadějné Čechy a Češky. Pro nápad získali zvučná jména z řad donátorů a první student díky jejich podpoře ve výši 1,1 milionu korun nastoupí na London School of Economics.

Třiadvacetiletý Vojtěch Šikl pochází z východních Čech a v Praze studuje dva obory zároveň: ekonomii a práva. A jednou by se rád věnoval ekonomii kvantitativní.

„Věděl jsem, že mám slušné studijní výsledky, a byl jsem přijat na jeden z nejlepších magisterských ekonomických programů v Evropě, ekonometrii a matematickou ekonomii na London School of Economics and Political Science,“ přibližuje. 

Výběrovou komisi přesvědčil, že je pro letošek tím nejlepším. Ostatně už bakalářskou práci věnoval tématu z oboru: zdali v literatuře týkající se cenové elasticity elektřiny existuje publikační zkreslení, které vede k nepřesným odhadům, jak spotřebitelé reagují na cenové změny.

Jedna z pěti nejlepších britských univerzit má nejen přísná pravidla pro přijetí, ale také vysoké školné. Rok studia vyjde v přepočtu na více než milion korun.  

„Výběr stipendistů je pečlivý proces, který zahrnuje několik kol hodnocení. Hledáme nejen akademickou výjimečnost, ale také silný potenciál a odhodlání přispět k oboru ekonomie a financí v České republice,“ vysvětluje Jonáš Kotyza, zakladatel Prague Finance Institute, partner skupiny BHM a sám absolvent studijního pobytu na prestižní londýnské univerzitě.

„Cit pro komunitu, silná motivace vrátit se zpět do Česka a otevřenost k uplatnění svého vzdělání ve veřejném sektoru a akademické sféře,“ vyjmenovává hlavní důvody volby Monika H. Kamenská z fondu Oriens, která stipendijní program řídí.

„Navzdory vysoké náročnosti zvoleného studia výběrová komise věří, že Vojta prokázal již v minulosti výborné schopnosti, aby toto studium úspěšně dokončil,“ věří Kamenská. 

Rok v Londýně český student stráví díky stipendiu, z vlastních prostředků by si to dovolit nemohl. I to je důležitá podmínka pro sponzory Prague Finance Institute, mezi nimiž jsou taková jména – vedle zmiňovaných investorů z Oriens – jako PPF Group, BHM Group nebo skupina RSJ.

Tým Prague Finance Institute | Foto Jiří Hloušek

Další prostředky pak přidala soukromá nadace miliardáře Tomáše Krska ze svých zdrojů. 

„Program, který si pan Šikl vybral, patří mezi nejnáročnější magisterské ekonomické programy na světě, a proto věříme, že pokud mu pomůžeme jít si za svým snem, je to v souladu s naším dlouhodobým cílem – přispět ke zvýšení vzdělanosti a kvalitě života v České republice,“ uvedl sám zakladatel Krsek Foundation.

Prague Finance Institute vyrostl původně jako studentský spolek při CERGE-EI, z nějž vznikla nezisková komunita profesionálů z oblasti financí, ekonomie a poradenství. Podporu vzdělávání považuje za jednu ze svých klíčových aktivit, stejně jako šíření ekonomických znalostí. 

„Podpora talentovaných studentů je pro nás dlouhodobý závazek a plánujeme pokračovat ve výběru nových stipendistů každý rok. Už teď připravujeme výběrové řízení pro další ročník a těšíme se na další inspirativní příběhy,” uzavírá Jonáš Kotyza.