skip to main content
Jak být lepší

Pomoct si můžete sami aneb Co dělat, když nevíte, jak dál

Chcete zhubnout, ale nevíte, kde začít? Chcete, aby vás povýšili, ale nemáte na to dostatek sil?

Intuitivní cesta by byla zeptat se někoho, kdo se s podobnými problémy už potýkal, a ví tedy, jak na ně. Opak je pravda, tvrdí psycholožka Lauren Eskreis-Winkler z Pensylvánské univerzity.

Reklama

Ve svých experimentech přišla na to, že lidé, kteří měli problém s motivací, udělali nejlépe, když dávali rady ostatním, místo aby je od druhých přijímali.

Ze studie například vyšlo najevo, že lidé, kteří měli problémy s rozhazováním peněz, cítili větší motivaci šetřit poté, co ostatním radili, jak by se se situací měli vypořádat, pokud by byli na jejich místě, než když si poslechli přednášku finančního experta. Autorka experimentu to vysvětluje takto:

Reklama

„I když dávání rad nepřináší danému člověku žádnou novou informaci, myslím si, že to zvyšuje jeho sebevědomí. A sebevědomí, že něčeho můžete dosáhnout, pomáhá burcovat vaši motivaci.“

Jak Winkler připomíná, většina problémů s motivací pramení z toho, že lidé nevěří, že mají dostatek informací a prostředků k tomu, aby mohli daný problém vyřešit.

To, že někomu poradíte, a na problém se tak podíváte z jiné perspektivy, vám pomůže uvědomit si, že o problému vlastně přece jenom něco víte, a že s ním tedy můžete pohnout.

Reklama
Reklama