Co je správně, brčko, nebo slámka? Vítěz tohoto sporu je jasný. Zatímco ptačí „brčka“ jsou dávno passé, na zákazu produkce těch plastových se před časem shodly země Evropské unie. Právě žitná sláma pak představuje přírodní alternativu, ve které před dvěma lety uviděl nevyužitý potenciál také David Macháček.

Jeho společnost We-Straw, která slaměná brčka vyrábí, vedle vlastní distribuce do více než 300 podniků navázala spolupráci také s e-shopy, velkoobchodní sítí Makro či drogeriemi DM na Slovensku. Jak úspěšný je jeho nápad, však ukáže rok 2021, s kterým přijdou velké změny.

V půlce příštího roku by totiž měla začít platit nová směrnice, kterou vloni odsouhlasil Evropský parlament. Ta kromě jiného omezí prodej plastových brček, kterým se Macháček snaží konkurovat svou alternativou ze slámy.

Zakladatel společnosti We-Straw David Macháček. | Foto We-Straw

„Žitné slámky jsou pořád dražší než plast nebo papír. Do budoucna tedy bude záležet především na zájmu lidí o náš produkt. Chystané změny v přístupu k jednorázovým plastům jsou však příležitostí pro naši expanzi, ale je to také důvod, proč nám vzniká za poslední měsíce nová konkurence. Nové značky, které nabízejí stejný sortiment, totiž vidí v chystaných změnách podobně velký potenciál,“ říká Macháček.

Kromě brček by měly být zakázané také jednorázové plastové příbory a talíře, úchyty k nafukovacím balonkům, polystyrenové obaly na potraviny, hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a také další produkty, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

„Chystaná omezení jsou asi hlavním důvodem, proč jsme dále rozšířili sortiment. Přibyly tak rozložitelné vatové tyčinky do uší, dřevěné příbory a zmrzlinové špachtle. Všechno to jsou produkty, které od roku 2021 nesmějí být z plastu,“ vysvětluje Macháček.

Bez legislativního zásahu by bylo riziko, že se produkt na trhu nakonec nedokáže prosadit, výrazně větší. Z podobného důvodu společnost We-Straw zatím dováží své výrobky z Číny – nyní už po železnici.

David Macháček chce vrátit výrobu do České republiky. | Foto We-Straw

„Se stejnou certifikací je výrobek z Číny výrazně levnější a tím i ekonomicky udržitelný. Zkoušeli jsme to, ale v Česku je zatím výroba nesmyslně drahá. Dokud není jistota, že lidé produkt opravdu chtějí, je hloupost do něčeho takového jít. Zkrátka, pokud to chceš zkusit, pak ale zkusíš tu variantu, která v byznyse obstojí,“ říká Macháček.

„Pokud se mi ale bude dařit, bude dostatek objednávek a budu mít cash flow, pokusím se vrátit výrobu zpátky do České republiky,“ dodává.

Současná hygienická opatření však zatím nastavila udržitelnému snažení zpátečku. A mohla by dokonce plánovanou implementaci směrnice oddálit. „Spotřeba jednorázových plastů opět roste. S tím, že budou v Evropě příští rok zakázány, však stále počítám,“ uzavírá Macháček.