Dnes je Popeleční středa, což znamená, že začíná půst. Bude trvat 40 dní (bez neděl), konkrétně do soboty 20. dubna.

Proto jsme si pro vás připravili malou výzvu: po dobu následujících 40 dní si odepřete něco, na co jste zvyklí. Tady je několik nápadů, kterými se můžete na postní dobu inspirovat.

Odepřete si jídlo, které si dáváte až moc často

Ttřeba maso nebo mléčné výrobky. Mimochodem, veganská strava je pravděpodobně ten největší krok, který můžete udělat v rámci záchrany planety. Je to daleko účinnější, než kdybyste přestali létat nebo kdybyste si koupili třeba elektrické auto. Veganskou stravou totiž snižujete nejen produkci CO₂, ale také spotřebu vody.

Zkuste nepít

okud jste nestihli suchý únor, dejte si suchý půst, během kterého si odepřete veškerý alkohol. Studie Sussexské univerzity z roku 2014 odhalila, že více než 70 procent těch, kdo vydrželi bez alkoholu měsíc, pak pilo méně i další půlrok. To samé můžete aplikovat na kouření nebo jiné zlozvyky, které máte (ano, mluvíme na vás, milovníci čokolády a kávy).

Buďte dobří

Můžete se také zavázat k tomu, že každý den uděláte nějaký dobrý skutek, nebo třeba k tomu, že se během půstu setkáte se všemi kamarády, které jste doteď zanedbávali. Vzít na kafe ale můžete i babičku s dědou nebo rodiče.

Neplýtvejte

A nezapomeňte neplýtvat! Zapojte se do bezobalové výzvy podle Czech Zero Waste, která se spouští se začátkem půstu a ve které budete plnit různé úkoly spojené s ekologickým životním stylem. Stáhnout ji můžete tady.

Do čeho během postní doby půjdete vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.