skip to main content

Pořádně horké tipy. Pět saun v divočině, kde můžete přežít dlouhou zimu

Zima je ideální doba na restart. A málokde se vám podaří vypnout tak dokonale, jako v rozehřáté sauně, z níž můžete koukat do zasněženého ticha přírody. Nedostanete tady nahřáté ručníky, ani vás nebudou rozmazlovat wellness procedurami. Zato příležitost zchladit se v horské tůňce a relaxovat pod nebem obsypaným hvězdami ano. Kde takové klenoty v Česku najdete? Víme a prozradíme.


Plovoucí sauna v zatopeném lomu

Foto Hiden Retreat

V bývalém žulovém kamenolomu u Lipnice nad Sázavou pluje na hladině malá dřevostavba s prosklenými okny. Je z ní výhled na zasněžený les a skály a přístup do ledové vody. Venku pak čeká horká lázeň v sudu a u ní lahev prosecca. Během pandemie si lom pořídil pár cestovatelů a částečně vlastníma rukama tu vybudovali Hiden Retreat.

Nenechávají si jej ovšem pouze pro sebe a po telefonické domluvě si tu můžete na pár hodin zarezervovat vlastní retreat. Od března plánují majitelé služby rozšířit i o ubytování, v létě přibude na vyhlídkové terase gril a taky lodička a paddleboard, na kterých doplujete přes vodu na privátní plážičku.


Saunování s jeleny

Foto Sauna Jelenky

Když vyšlapete zhruba tři kilometry z Pece pod Sněžkou směrem k Richterovým boudám, narazíte na malebné údolí s poetickým názvem Jelení louky. Stojí tady horská bouda, za ní zurčí bystřina a u ní najdete saunu, kterou si oblíbili nejen místní skialpinisté. 

Když se setmí, občas z lesa vyklopýtá srna, a pokud zůstanete zticha, bude vám dělat společnost. Než se vydáte na zpáteční cestu do Pece, můžete zážitek spláchnout řízným pivem ve výčepu v boudě. A pokud se vám na cestu už nechce, ubytují vás na palandách, které připomenou školní lyžáky.


Skleník u Orlice

Reklama
Foto Saunalautta

Jmenuje se Saunalautta, což finsky znamená sauna na voru, a je umístěná v areálu Slezské plovárny v Hradci Králové. Netradiční je tato plovoucí sauna ale především tím, že je komplet prosklená, takže z ní máte skvělý výhled na řeku Orlici. V té se můžete i zchladit, třeba šipkou přímo z mola sauny. Relaxovat lze pak na její střeše, s výhledem na hvězdy.


Sauna v designové maringotce

Foto Hideandseek

Aranka je chytrá kočovnice žijící hluboko v lesích. Designová maringotka nadupaná technologiemi, které vás naučí vychutnat si šelest stromů, vnímat světlo, ctít vodu. Že to zní jako protimluv? Ani ne. Vyzkoušejte a uvidíte. Aktuálně jsou po českých mýtinách a paloucích rozmístěny čtyři takové Aranky ze sítě Hideandseek. A v žádné z nich samozřejmě nechybí sauna.


Solní sauny téměř ve větvích

Dobčické rybníčky aneb jeden z prvních glamping konceptů v Česku, se za několik sezon staly pojmem a bývají vybookované rok dopředu. Tahákem jsou mimo jiné i zdejší solní sauny, ve kterých si topíte sami, v kamínkách na dřevo.

Zatímco přihazuje polínka a pozorujete vodní ptactvo na hladině rybníka, minerální látky uvolněné z přírodních solí vám krásně pročistí dutiny. Stačí je vytopit na nižší teplotu než u klasické finské sauny, takže pobyt zvládnou i saunoví začátečníci.