Porcelánka Thun 1794 zažívá i letos příval nových zakázek. Po loňském roce, kdy se porcelánce z Nové Role na Karlovarsku podařilo překonat první dopady koronavirové krize, tak letos očekává zlepšení hospodářského výsledku. Továrna nyní jede na plný výkon, a musí dokonce prodlužovat některé lhůty pro dodání, řekl dnes generální ředitel Thun 1794 Vlastimil Argmann.

Za první pololetí letošního roku dosáhly tržby porcelánky 245 milionů korun a hospodářský výsledek se vyšplhal k 6,3 milionu. Díky zakázkám firma očekává podobný vývoj i v druhé polovině roku. Co se však začíná projevovat, je i růst cen materiálu a dalších vstupů. V příštím roce je tak pravděpodobné, že porcelánka z Nové Role bude muset přistoupit ke zdražení svých výrobků.

„Zakázky máme. Moc nestíháme. Snažíme to zlomit přes koleno, abychom nenaštvali zákazníky a dodrželi to, co jsme slíbili. Samozřejmě s rostoucím objemem zakázek se zlepšuje i ekonomika, takže očekáváme, že letošní rok bude úspěšný. Jednoznačně stoupl zájem, což je jedna strana mince, pro nás obrovsky pozitivní,“ uvedl Argmann.

Druhou stranou mince jsou ale podle něj problémy s nedostatkem materiálu. „Dnes je problém s kartony, jsou problémy s dodávkou zlata. Ale všechny firmy v tom našem řetězci se snaží, abychom my byli schopni dodržet základní podmínky pro zákazníky,“ dodal.

Ačkoli se loni nejprve zdálo, že firmu poškodí propad obchodování kvůli pandemii koronaviru, v druhé polovině roku se podařilo díky novým zakázkám trend obrátit. Firma tak nakonec skončila v zisku 1,4 milionu korun. Rostl prodej zejména na tuzemském trhu, kde dceřiná firma Thun Trade uskutečnila zhruba 60 procent celkového prodeje porcelánky. Třetina prodeje firmy je pak na evropském trhu, 11 procent míří do Ruska a zbytek do ostatních zemí světa.