Giganti v oblasti polovodičů, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) a Broadcom, podle informací The Wall Street Journal zvažují strategické transakce, které by mohly vést k rozdělení americké čipové legendy Intel na dvě části.
Intel, dlouho považovaný za páteř amerického polovodičového průmyslu, čelí rostoucí konkurenci a tlaku na restrukturalizaci. Pokud by došlo k rozdělení, mohla by firma oddělit výrobu čipů od svého designu a vývoje, podobně jako to dělají TSMC či AMD.
Broadcom podle zdrojů pečlivě zkoumá podnikání Intelu v oblasti návrhu čipů a marketingu. Neformálně jednal se svými poradci o podání nabídky, kterou by potenciálně předložil pouze v případě, že by našel partnera pro výrobní aktivity Intelu.
TSMC pak podle lidí obeznámených se situací zkoumala možnost ovládnout některé nebo všechny továrny na výrobu čipů Intelu, potenciálně jako součást konsorcia investorů nebo jiné struktury.
Zdroje však upozornily, že Intelu nebylo nic předloženo a Broadcom se nakonec může rozhodnout o dohodu neusilovat. Broadcom a TSMC také zatím nespolupracují a všechna dosavadní jednání jsou z velké části neformální.
Ještě donedávna se zdálo nemyslitelné, že by Intel mohl být terčem takové akvizice. Firma byla dlouhé desítky let dominantní silou ve výrobě procesorů pro osobní počítače a datová centra. Dnes je ale situace jiná – ztráta konkurenceschopnosti a technologické zaostávání otevřely dveře spekulacím o jejím rozpadu.
Rozdělení firmy by také odpovídalo posunu v odvětví v posledních desetiletích směrem ke specializaci na výrobu nebo návrh čipů, ale ne na obojí.
Prozatímní výkonný předseda správní rady Intelu Frank Yeary také podle zdrojů vedl jednání s možnými zájemci a představiteli vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří se obávají o osud firmy považované za důležitou pro národní bezpečnost. Yearyho cílem je podle zdrojů maximalizace hodnoty pro akcionáře.
Továrny Intelu začaly koncem roku 2022 fungovat, jako by byly samostatné, a přijímají objednávky od týmu Intelu navrhujícího čipy stejným způsobem jako od externích zákazníků.
Loni začaly továrny vykazovat samostatné finanční výsledky a firma má v plánu je vyčlenit do dceřiné společnosti s vlastním provozním vedením.
Zdroje nicméně upozorňují, že Trump by pravděpodobně nepodpořil dohodu, která by počítala s tím, že továrny Intelu bude provozovat zahraniční subjekt.
Správní rada Intelu hledá nyní nového ředitele. Předchozí generální ředitel Pat Gelsinger byl v prosinci odvolán, protože neuspěl s ambiciózní snahou o obrat firmy.
Na novém řediteli zřejmě bude záviset, jakou cestou se Intel dále vydá. Intel je také největším příjemcem dotací vlády USA v rámci zákona o čipech z roku 2022. Součástí dotací je však i podmínka, že Intel si musí zachovat většinový podíl ve svých továrnách, pokud budou vyčleněné do nového subjektu.
Intel byl dlouhá léta vlajkovou lodí amerického polovodičového průmyslu. Jeho rozdělení či akvizice zahraničními hráči by mohly výrazně změnit geopolitické rozložení sil na čipovém trhu, kde USA čelí rostoucí konkurenci Asie.