Pětadvacáté výročí 17. listopadu si lze připomenout různě. Pokud máte doma ratolesti, můžete jim zásah na Národní třídě ukázat i názorně. Společnost Abrex, největší český výrobce angličáků, za nímž stojí Radek Bukovský a Roman Rabiňák, připravila k tomuto datu nové dioráma. Firma, která se loni proslavila figurkou Miloše Zemana u prezidentské Škody Superb, letos přišla se žlutobílým policejním favoritem, příslušníkem bezpečnostních složek SNB a protestující studentkou s květinou.

„Není to byznys, měli jsme prostě potřebu něco k listopadu udělat. Hrozně jsem to tehdy prožíval,“ uvedl pro Forbes Bukovský, jenž před pětadvaceti lety 17. listopadu stavěl s manželkou chatu, a ačkoli byl jinak pravidelný účastník studentských demonstrací, tento symbol proto vynechal. „Řekl mi o tom ale kamarád ještě ten večer a pak už jsme chodili snad všude,“ vzpomíná muž, který kromě Abrexu spoluvlastní také skupinu Unikont, jež se zaměřuje na komunální techniku a je mimo jiné importérem vozů Multicar.

Diorama 3

Listopadových diorám je v plánu prozatím 250 kusů, kompletují se v Divišově, kam by Abrex příští rok rád přesunul většinu výroby svých autíček z Asie a figurky pocházejí z Číny. Na rozdíl od Miloše Zemana vypáleného v Česku. Cena sestavy bude ale stejná, těsně pod dva tisíce korun. Podle vkusu tak lze nákup pojmout jako investici čistě do vitríny, nebo obohacení domácí dětské sbírky plastových figurek. Pokud by vás ale nad diorámou příliš pohltily emoce, mějte na paměti její cenu a křehkost příslušníka SNB.

Abrex ČR, který nejvíce vyrábí modely Škody a je také jejich významným dodavatelem pro potřeby mladoboleslavské automobilky, letos míří k tržbám 30 milionů korun. „Letošek byl hlavně ve znamení příprav na přesunutí výroby do ČR. Doděláváme výrobní linku,“ dodává Bukovský. V příštím roce by měla firma také otevřít největší české muzeum modelů aut v rekonstruovaném zámku v Přísece na Vysočině. Celý příběh Radka Bukovského a Romana Rabiňáka si můžete přečíst ve Forbesu, který vyšel loni v prosinci.