Připravovaný vstup na burzu by mohl německého výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche ohodnotit na sedmdesát až 75 miliard eur. Mateřská společnost Volkswagen totiž oznámila, že stanovila cenu prioritních akcií Porsche na 76,50 až 82,50 eura za kus.

V případě dosažení horní hranice stanoveného rozpětí by vstup automobilky Porsche na burzu znamenal třetí největší primární veřejnou nabídku akcií v evropské historii, uvedla v neděli agentura Reuters.

Koncern Volkswagen rovněž uvedl, že s akciemi Porsche se na frankfurtské burze začne obchodovat 29. září. Automobilka Porsche bude mít celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních.

V rámci vstupu na burzu bude investorům nabídnuto až 113,875 milionu prioritních akcií. Ty mají proti kmenovým akciím přednost například při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva.

Volkswagen se navíc dohodl, že jeho hlavní akcionář, holding Porsche SE, koupí pětadvacet procent plus jednu kmenovou akcii automobilky Porsche, a to za cenu prioritních akcií s přirážkou sedm a půl procenta.

Celkový výtěžek z prodeje akcií v rámci IPO by tak měl dosáhnout 18,1 až 19,5 miliardy eur. Volkswagen hodlá v prosinci svolat mimořádnou valnou hromadu, kde navrhne vyplatit devětačtyřicet procent celkového výtěžku akcionářům ve formě mimořádné dividendy.

Skupina Volkswagen zahrnuje vedle Porsche také řadu dalších značek. Kromě vlajkové značky VW jsou to například Audi, Seat, Bentley či Lamborghini. Součástí koncernu je rovněž automobilka Škoda Auto.