Na neobyčejné lavičce můžete jen tak obyčejně posedět. Také si ale jejím prostřednictvím můžete nabít elektrokolo, telefon či tablet. Multifunkční lavice eBlocq od české společnosti mmcité získala ve středu večer mezinárodní cenu za nejeekologičtější produkt roku – Green Product Award 2021 v kategorii Mobilita.

Lavice je dílem designéra a zakladatele mmcité Davida Karáska, který se po nedávném majetkovém rozdělení stal jediným vlastníkem společnosti zabývající se výrobou městského mobiliáře.

David Karásek | Foto Michael Tomeš

„Ocenění si vážíme a je pro nás utvrzením, že design a výroba musí jít ruku v ruce. Výrobu promýšlíme do posledního detailu – skloubit estetiku, funkci a udržitelnost výroby je pro nás samozřejmostí,“ komentuje aktuální úspěch Karásek.

Ten také v aktuálním čísle magazínu Forbes, které je právě na stáncích, prozrazuje, jak si vybudovat vlastní úspěšný byznys: „Je důležité mít ambice a chtít dělat věci líp než ostatní. Zanechat po sobě stopu. Protože chci-li být jen druhý, tak je lepší ani nezačínat.“

Kromě napájecích zařízení je do parkové lavičky integrováno i šest uzamykatelných boxů, do nichž lze uložit například batoh či cyklistickou helmu. Lavice je prvkem zapadajícím do koncepce smart cities: ve školách, sportovních nebo hotelových areálech, případně v restauracích v blízkosti cyklostezek, se může eBlocq stát součástí infrastruktury podporující e-mobilitu.

Lavice tak dobře zapadla do tématu letošního ročníku Green Product Award, jímž byla „Future Village“ se zaměřením na udržitelný lifestyle a bydlení.