Vínový klobouček do čela a u saka elegantní stojáček. To jsou při nástupu do letadla jasná znamení, že bude váš let skoro jistě příjemným zážitkem. Letecká společnost Qatar Airways se totiž stala posedmé vítězem prestižního žebříčku Skytrax. Nejlepší aerolinka světa pravidelně létá z katarského Dauhá také do Prahy, v době po covidu tak funguje jako důležité pojítko mezi Evropou a destinacemi v Asii.

Qatar Airways slaví letos dvojnásob – kromě toho, že společnost existuje už čtvrt století, tak se letos znovu pyšní titulem nejlepší aerolinky světa. V žebříčku Skytrax navíc uspěla i ve třech dalších kategoriích včetně například nejlepší business třídy.

„Stát se nejlepší aerolinkou na světě bylo naším cílem od samého založení společnosti, ale vyhrát posedmé a navíc získat tři další ocenění je výsledkem dřiny našich skvělých zaměstnanců,“ okomentoval ředitel Qatar Airways Group Akbar Al Baker. „O to více si těchto ocenění vážíme v roce, kdy slavíme pětadvacáté výročí,“ dodal s poděkováním Baker.

Národní aerolinka Kataru se sídlem v Dauhá létá pravidelně do více než 150 destinací v Asii a na Středním východě, v Austrálii, Africe, Evropě a v Severní i Jižní Americe. Její flotila aktuálně čítá přes dvě stovky letadel.

Ač se sníženou kapacitou, Qatar i přes covidové škrty v letectví dál provozuje pravidelnou linku do Prahy. Původně na ni sice společnost nasadila širokotrupý Boeing 787 Dremliner, kvůli nižší poptávce během covidu ale na lince aktuálně létá menší Airbus A320.

I tak ale katarská metropole slouží pro cestující z Prahy jako důležitý dopravní uzel. Přímé dálkové linky do oblíbených destinací v Asii aerolinky zrušily kvůli pandemii a většina z nich dosud zůstává dostupná pouze s přestupem. Vedle Dauhá jako významný přestupní bod funguje také Dubaj.

V letošním žebříčku nejlepších aerolinek Skytrax pak obecně dominují právě asijské společnosti. Za Qatarem se umístily Singapore Airlines, Emirates, největší japonské aerolinky All Nippon Airways, australský Qantas nebo Turkish Airlines. V druhé polovině top desítky se ale umístily také dvě společnosti z Evropy – osmé skončily Air France a na desátém místě jsou Swiss International Air Lines.

Prestižní hodnocení Skytrax funguje nezávisle od roku 1999. Do hlasování se každoročně zapojují miliony cestujících z celého světa. Po dvouleté pauze, kdy se ceny předávaly virtuálně, se letos akce World Airline Awards vrátila k slavnostním ceremoniím, které se v tomto roce odehrály v londýnském hotelu Langham.