Gabriela a Jan Sommerovi vedou nejstarší pohřební službu v Česku. Se smrtí se přitom setkali už jako děti, když jim zemřel tatínek a odkázal jim rodinnou firmu. Pohřební služby Sommer existují více než 150 let a dva mladí sourozenci jsou šestou generací jejich majitelů.

Na skalnatém návrší se k nebi tyčí zřícenina říčanského hradu. Okousaná zubem času, nájezdy husitů a dlouhými roky pustnutí. Kamenné torzo je po staletí němým svědkem historických událostí v podhradí. Stálo tady v roce 1870, když si Antonín Sommer otevřel pohřebnickou živnost.

I v roce 1999, když ji ještě jako děti zdědili po zemřelém tatínkovi Gabriela a Jan Sommerovi. Dva sourozenci vedou nejstarší pohřební službu v Česku jako šestá generace rodiny. Ve funebráckém řemesle pokračují v domě v podhradí, kde rodinný podnik založil jejich praprapradědeček.

„Jmenoval se Antonín Sommer. Donedávna jsme ale nevěděli, kdy s tímhle podnikáním začal. Jen to, že se v roce 1888 ženil a v té době už podle oddacího listu firmu měl. Pátrali jsme všude možně, ale přesný rok založení ne a ne najít. Zjistili jsme ho úplnou náhodou v den, kdy jste volala kvůli rozhovoru.“

„Asi půl hodiny poté za námi přišel pán, kterému jsme vypravovali už celou řadu pohřbů včetně rozloučení s jeho dědečkem v roce 1948. Přinesl nám fakturu z té doby, na které byl rok založení Pohřebních služeb Sommer 1870,“ líčí Jan Sommer v kanceláři s výhledem na zříceninu hradu.

Jeho sestra Gabriela po tomhle zjištění začala pátrat, co všechno se v roce 1870 stalo. „Ten rok bylo založené Mitsubishi, začal se stavět Brooklynský most v New Yorku, vrcholilo sjednocení Itálie a vypukla francouzsko-pruská válka,“ říká Sommerová.

„Německo tak ještě ani nebylo sjednocené a naše firma už existovala. Je neuvěřitelné, že funguje víc než 150 let,“ dodává Sommerová, zatímco nás provází domem, kde její předci nejen podnikali, ale i bydleli.

Sommerovi byli původně truhlářská rodina. Později začali vyrábět rakve a od toho byl jen krůček k pohřebním službám. Po desetiletí se předávaly z otce na syna, až je získal dědeček současných majitelů Alois Sommer.

Komunisté mu v roce 1948 firmu sebrali a znárodnili, jenže v okolí Říčan neměli nikoho, kdo by pohřebnictví rozuměl. A tak původního majitele nechali, aby společnost vedl dál.

„O všechno přišel, ale kvůli odkazu předků se rozhodl v tom pokračovat u cizích. Pohřebnictví se za komunismu stalo součástí komunálních služeb a jeho úroveň neskutečně poklesla. Dnes jezdíme pro zemřelé klidně ve dvě v noci. Tehdy je ale sváželi až ráno aviemi, do kterých se vešlo dvacet rakví,“ vypráví Jan Sommer.

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.