Martin Poliačik, Hana Poliačiková a Miroslav Vojvodík – rodina, která stojí za slovenskou značkou Zoras. Spojuje je nejen stejná krev, ale také touha pomáhat druhým. Pomáhají s tím, co je nesmírně důležité – se spánkem.

Martin Poliačik, autor knihy „Poriadok v hlave“, jenž v mládí působil ve Slovenskej debatnej asociácii, se nyní věnuje především poradenství a vzdělávání dospělých. V Akadémii kritického myslenia učí spolu s dalšími lektory argumentovat, vést náročné rozhovory a strategicky komunikovat.

Jeho manželka Hana Poliačiková se věnuje marketingu. Vybudovala úspěšnou agenturu Marketing na kľúč, která pomáhá klientům strategicky růst. Doprovází je od prvních krůčku až k prvním velkým úspěchům.

Miroslav Vojvodík, Hanin bratr, obchoduje v rodných Topoľčanech s postelemi a matracemi. Pro své klienty již léta vybírá ty nejlepší a nejkvalitnější produkty. V minulosti vedl firmu společně se svým otcem, díky němuž má vybudovanou širokou síť partnerství a kontaktů.

Dnes vede firmu společně s manželkou a je uznávaným odborníkem na postele a matrace, s dlouholetými spokojenými klienty a klientkami.

Vědí, co potřebuje většina

Ačkoli na první pohled každý z nich pracoval v jiném oboru, při společných debatách zjistili, že všichni řeší stejný problém. „Ve veřejném životě, ale i v podnikání se setkáváme hlavně s lidmi, kteří oplývají velkou touhu něco změnit nebo něčeho dosáhnout,“ říká Martin Poliačik.

„Často se jedná o lidi, kteří žijí pod tlakem, ve velmi vysokém tempu a postupně si uvědomují, že kromě řízení svého času a aktivit se musí věnovat také regeneraci a odpočinku. Na sociálních sítích působí sebevědomě a energicky, ale na svých telefonech hledají pomoc při usínání, relaxaci nebo zvládání extrémního stresu,“ vysvětluje.

Zátěžová přikrývka Balance

Díky každodenní komunikaci s lidmi zjistili, že vyšší nebo střední manažeři, poslanci, podnikatelé, ale často i lidé na volné noze a mnozí další mají se spánkem skutečný problém. Začali se proto tímto tématem zabývat do hloubky a přišli na to, že problémy se spánkem celosvětově narůstají.

„Spánek je mnoha lidmi považován za ztrátu času. Heslo ‚vyspím se až v hrobě‘ je často bráno až příliš doslova,“ podotýká Miroslav Vojvodík.

„Pravdou však je, že špatný spánek výrazně snižuje kvalitu života. U lidí, kteří trpí nedostatkem spánku, dochází častěji k úrazům, dopravním nehodám, mají horší studijní a pracovní výsledky a horší mezilidské vztahy,“ dodává.

Začali studovat, číst řadu odborných publikací a téma spánku se stávalo stále závažnějším. Nevyspalý člověk snadněji vybuchne a přehnaně reaguje i na podněty, které by jinak snášel s lehkostí.

Má slabší imunitu, nedokáže kriticky myslet, není schopen reagovat pružně na změny situace. Ztrácí schopnost být rozhodný, analyticky myslet a hrozí mu vyhoření. V konečném důsledku to může mít zničující dopad nejen na jeho práci, ale i na jeho rodinné zázemí.

Obklopeni odborníky

Značka Zoras, jejíž název je odvozen od jména bohyně slovanské mytologie, byla založena v roce 2020, avšak ještě předtím uvedla na trh svůj první významný produkt.

Zátěžové přikrývky Gravity a Balance přinášejí lidem, kteří pod nimi leží, pocit objetí. Tlakem na tělo stimulují uvolňování hormonů, které pak navozují stav klidu, a tak umožňují rychlejší usínání a kvalitnější spánek.

Zátěžová přikrývka Gravity Blanket

„Spojili jsme se s polskou společností Senso rex, jež je největším výrobcem zátěžových přikrývek v Evropě, a vyjednali jsme exkluzivní smlouvu pro slovenský a český trh,“ vzpomíná na začátky firmy Hana Poliačiková.

„Začali jsme online prodejem a po necelém roce jsme v Bratislavě otevřeli kamennou prodejnu,“ dodává.

Od samého počátku se obklopili odborníky, kteří s nimi produkty nejen testovali, ale také je používali při případných terapiích.

Teoretické poznatky konfrontovali s praktickými zkušenostmi například bodypsychoterapeutky Denisy Maderové, neurogenetika Tomáše Eichlera, odborníka na světlo Hynka Medřického nebo Mariany Kováčové, zakladatelky a ředitelky neziskové organizace Centrum Slniečko, n. o.

Den začíná nocí

Každý má možnost změnit svůj spánek a zkvalitnit si život. Stačí si vybrat dobrého partnera, s nímž lze problémy se spánkem vyřešit.

„Miro zná matrace natolik dobře, že pokud nemůže pro určitou skupinu zákazníků najít tu správnou kombinaci vrstev a vlastností, sám ji navrhne a nechá ji vyrobit,“ říká Martin Poliačik. „Některé matrace z naší nabídky na Slovensku nikdo jiný neprodává,“ dodává.

 Jejich ambicí pro nejbližší budoucnost je stát se doporučeným místem pro individuální řešení všech potřeb spojených se spánkem. Protože den začíná v noci a stále více lidí na celém světě si to začíná uvědomovat.