skip to main content
Koronavirus

Prášek proti covidu? Pfizer ho chce mít do konce roku

Blýská se na časy, kdy zbraní proti koronaviru nebude jen samotné očkování. Farmaceutický gigant Pfizer testuje lék proti covidu-19, který by měl zabránit těžším průběhům nemoci.

Tabletu, jejíž klinické testování potvrdil CEO Pfizeru Albert Bourla, by stačilo užívat dvakrát denně po dobu pěti dnů hned v začátku propuknutí nemoci.

„Podle toho, jak virus mutuje, to začíná vypadat, že v budoucnu bude kritické mít přístup k léčebným možnostem,“ uvedl už dříve v oficiálním prohlášení vědecký šéf firmy Mikael Dolsten.

„Boj s pandemií covidu-19 vyžaduje oboje – prevenci prostřednictvím vakcíny i cílenou léčbu těch, kdo se virem nakazili,“ konstatoval Dolsten.

Lék s označením PF-07321332 se váže na důležitou skupinu enzymů zvanou proteáza, které zabraňují rozmnožování viru. Podobné typy léků byly úspěšné při léčbě jiných virů včetně HIV a hepatitidy C.

Velkou výhodou při použití proti SARS-CoV-2 je, že lék by měl zabírat stejně na všechny případné mutace viru. Pfizer dodává, že tento druh léků lze často kombinovat s dalšími antivirotiky, což by se mohlo osvědčit i v případě covidu-19.

Reklama

„Je to potenciální game changer,“ řekl Dolsten na tiskové konferenci společnosti Pfizer. Také uvedl, že firma už zahájila klinické testování pilulky na lidech.

Léčba by se obešla bez návštěvy nemocnice.

Pfizer testuje hned dvě varianty léku: jednu podávanou nitrožilně, druhou orálně. A právě od druhé zmíněné si firma nejvíce slibuje a zaměřuje se na její účinnost.

Úspěšný vývoj orálně podávané pilulky by totiž znamenal, že by se léčba covidu-19 obešla bez návštěvy nemocnice. Pokud další fáze testování proběhnou podle plánu, lék by měl obdržet povolení k masové distribuci s koncem letošního roku.

Zdroj TradingView.com

Potenciální dobré zprávy probouzejí naději, ale trh zatím nechávají chladným. Akcie Pfizeru v době vydání článku vykazovaly mírný, ale setrvalý pokles.