skip to main content
Byznys

Potenciální revoluce? Pfizer testuje tablety proti covidu

1 minuta čtení

Vypadá to, že nebudou vakcíny to jediné, co světu pomůže v boji s nákazou. Firma Pfizer oznámila spuštění testování orálně podávaného léku proti covidu-19, který byl měl pomoct jako ochrana před těžkým průběhem. Tabletu by stačilo užívat dvakrát denně po dobu pěti dnů hned v začátku propuknutí nemoci.

„Podle toho, jak virus mutuje, to začíná vypadat, že v budoucnu bude kritické mít přístup k léčebným možnostem,“ řekl v oficiálním prohlášení vědecký šéf firmy Pfizer Mikael Dolsten. Podle něj samotné vakcíny dlouhodobě nemusí stačit. „Boj s pandemií covidu-19 vyžaduje oboje – prevenci prostřednictvím vakcíny i cílenou léčbu těch, kdo se virem nakazili,“ dodal.

Reklama

Jak má lék fungovat?

Lék zatím označovaný jako PF-07321332 se váže na důležitý enzym nazývaný proteáza, který zabraňuje rozmnožování viru. Takovéto typy léků byly úspěšné při léčbě jiných virů, včetně HIV a hepatitidy C.

Reklama

Velkou výhodou při použití proti viru SARS-CoV-2 je, že právě proatéza většinou nemutuje, takže by měl lék fungovat stejně na všechny možné mutace viru. Pfizer dodává, že tento druh léků lze často kombinovat s dalšími antivirotiky, což by se mohlo osvědčit i v případě covidu-19.

„Je to potenciální game changer,“ řekl Dolsten na tiskové konferenci společnosti Pfizer. Také uvedl, že firma už zahájila klinické testování pilulky na lidech.

První fáze testů, které společnost Pfizer provádí v USA, je stejně jako u vakcín náhodná a zaslepená. To znamená, že vědci ani účastníci nevědí, kdo dostal placebo a kdo lék. Pokud všechno půjde podle plánu, mělo by testování nabýt větších rozměrů druhé až třetí fáze v během druhého kvartálu tohoto roku. Masová distribuce by pak mohla začít koncem letošního roku.

Reklama
Reklama