Kdo z vás o nich slyšel, ať zvedne ruku. Pražský startup Memsource, který nabízí cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu překladů, rozhodně nepatří mezi ty nejznámější u nás. Spíš naopak.

Ale to se teď nejspíš změní. Vstupuje do něj totiž slavná investiční společnost Carlyle Group, která spravuje aktiva za více než 215 miliard dolarů. Za nezveřejněnou cenu koupila ve startupu sídlícím ve Spálené ulici majoritní podíl. Podle zdrojů Forbesu transakce ohodnotila Memsource na zhruba 55 milionů dolarů, tedy 1,3 miliardy korun.

Memsource založil v roce 2010 David Čaněk a postupně k sobě do vlastnické struktury přibral šest klíčových spolupracovníků. On sám přitom držel výrazně většinový podíl. Čanek i další akcionáři (až na jednoho) v managementu i vlastnické struktuře zůstávají.

Memsource vyvíjí cloudový překladatelský software a patří v tom mezi světovou špičku po boku firmy SDL (program Trados), kotované na londýnské burze, či amerického Smartlinku. 

Když si potřebujete něco přeložit jako jedinec, hodíte text do Google Translatoru nebo ho pošlete e-mailem šikovnému kamarádovi. Ovšem když jste větší firma, třeba jako Uber, už to takhle nejde. „Když překládáte velký objem obsahu třeba do 50 jazyků, musíte automatizovat. To už nemůžete někomu posílat e-mailem,“ říká Čaněk.

David Čaněk, zakladatel a CEO startupu Memsource.

Jeho startup, který zaměstnává celkem 110 lidí, funguje jako platforma a překladatelskou činnost automatizuje ve dvou krocích: prvním je automatizace tzv. workflow managementu, což je správa datového toku. „Obsah přes Memsource zabezpečeně putuje od zadavatele k tomu, kdo překládá, pak k tomu, kdo kontroluje, a zpět,“ popisuje Čaněk.

A druhý krok? I samotný překlad probíhá v Memsource –⁠ tam, kde to jde, se nasazuje strojový překlad, a tam, kde už to nejde, přichází lidský překladatel. „Máme vlastní vývoj umělé inteligence, díky kterému umíme automaticky říct, kdy je strojový překlad natolik kvalitní, že není potřeba lidská síla. Z toho plynou výrazné úspory,“ podotýká šestačtyřicetiletý Čaněk.

Podle jeho slov je Memsource neutrální platforma (nabízí překlad do 500 jazyků), takže není konkurencí Google Translatoru nebo známé lokalizační společnosti RWS Moravia (bývalé Moravia IT). „To jsou naši partneři. Lidé si myslí, že máme spoustu vlastních překladatelů, ale my vůbec nepřekládáme. My integrujeme lidské překladatele i strojový překlad do jednoho prostředí a celé ho optimalizujeme.“

Vydání Forbesu Tohle je budoucnost

Roční tržby Memsourcu se pohybují okolo 10 milionů dolarů, přičemž nejsilnějšími trhy jsou USA, Japonsko a státy západní Evropy. Mezi zákazníky patří zmiňovaný Uber, Vistaprint, Zendesk či herní studio SuperCell, vytvářející mobilní hry jako Clash of Clans nebo Boom Beach. „Když jsem svým dětem vysvětloval, co dělám, a zmínil SuperCell, byly hrozně nadšené, protože jejich hry hrajou,“ směje se Čaněk.

Tohle vysvětlování by potřebovala i spousta dospělých, protože o Memsource dosud nebylo na české startupové scéně prakticky slyšet. „Jsme tichá inženýrská firma, na velké PR jsme nikdy nebyli. Teď bychom to mohli změnit, protože je dobré, aby o nás věděli potenciální zaměstnanci,“ říká zakladatel a CEO v jedné osobě. „Na českém trhu jsme o sobě zatím nedávali moc vědět, protože většina zákazníků je mimo Česko.“

Memsource dosud nepotřeboval externí kapitál. Velmi rychle po založení se stal finančně soběstačným a růst financoval jen z vlastních příjmů. 

Teď přibral na palubu Carlyle, aby „zrychlil tempo vývoje a inovací, nabral víc zákazníků a měl větší dopad na lokalizační odvětví“, jak říká Čaněk.

„Ve své relativně krátké historii se Memsource etabloval jako jeden z předních poskytovatelů softwaru pro lokalizaci firemního obsahu. Velmi se těšíme na spolupráci s Davidem Čaňkem a jeho týmem při dalším rozvoji,“ uvádí Fernando Chueca, výkonný ředitel fondu Carlyle Europe Technology Partners.

Obchod má i další českou stopu, a tou je Petr Rieger na straně Carlyle Group. Devětadvacetiletý investiční manažer a rodák z Nového Bydžova funguje ve finančním kolosu jako jakási spojka s českým trhem a společně se svým nadřízeným Chuecou byl jediný, kdo Carlyle Group v dealu zastupoval. „Fernando si s Davidem Čaňkem mimochodem skvěle sedl,“ hlásí ze své londýnské kanceláře Rieger, který se v roce 2018 objevil v našem žebříčku 30 pod 30.