Tradiční přehled dobrých zpráv začněme tím, co nyní stejně všichni nejvíc řeší: koronavirem. V Česku se z nákazy vyléčil čtvrtý člověk a věřme, že další budou v příštích dnech přibývat. Ale na světě se dějí i další pozitivní věci, o které byste neměli přijít.
Cestovka se změnila na krizovou linku. Co teď, když pracujete v cestovní kanceláři? V době karantény vám moc klientů nevolá… Pracovníci agentury Invia proto nyní pomáhají na krizové lince pro seniory i celostátní infolince o koronaviru 1212. Denně přijímají rychle zaškolení zaměstnanci více než 500 hovorů Pražanů a tisíce dotazů z Národní linky.
Tady je pár dalších stručných zpráv z karantény:
- V Česku běží sbírka Energii lékařům. Lidé se skládají na energetické svačiny pro zdravotníky.
- Součástky k respirátorům a ochranným maskám vyrábějí i handicapovaní ve firmě Solea. Nemůžou pracovat z domova, takže každé ráno zamíří do výroby, kterou v posledním týdnu ještě rozšířili.
- Stovky vietnamských podnikatelů nabízejí po celém Česku zdarma osvěžení pro zdravotníky a k tomu šijí roušky.
- A s nimi samozřejmě i Češi. Roušky věší na stromy a ploty, rozdávají je kolemjdoucím a seniorům, kteří je nemají kde koupit.
Roste počet černých nosorožců! V Africe se díky tvrdým opatřením proti pytlákům daří obnovovat populaci vážně ohroženého druhu nosorožce dvourohého. Každý rok se jejich počet ve volné přírodě rozroste o dalších pár stovek.
Do Benátek se vrátil život. Voda v městských kanálech je tak čistá, že je vidět na dno. Místní mohou pozorovat ryby proplouvající v průzračné vodě. K břehům Itálie se také vrátili delfíni.
Co stojí za návratem života do moře kolem Itálie? Koronavirus. Voda se pročistila díky plošné karanténě a výraznému poklesu cestovního ruchu.
Česká borovice vyhrála! Chudobínská borovice stojící na břehu Vírské přehrady ovládla evropskou soutěž o strom roku. Hádali byste jí 350 let?
Nebuďte smutní, že k ní kvůli karanténě nemůžete. I jindy je k ní přísný zákaz vstupu. Pořádně si ji prohlédněte alespoň na videu.
Umění až do obýváku. Díky pandemii koronaviru můžete navštívit světové galerie, do kterých byste se nejspíš nikdy nedostali. Google se spojil s více než dvěma tisícovkami galerií a muzeí po celém světě a zprostředkovává virtuální prohlídky (fungují podobě jako Google Street View).
Zapojilo se třeba pařížské Musée d’Orsay, amsterodamské Rijksmuseum či Guggenheim Museum v New Yorku.
Forbes rozdává lásku. Až si po prohlídce muzea budete chtít chvíli odpočinout u čtení, podívejte se sem. Zpřístupnili jsme pro vás zdarma všechna vydání Forbesu.
Praha vítá mláďata lemurů. V pražské zoo přišla 13. března na svět dvojčata. Lemuři kata, pocházející z Madagaskaru, patří mezi ohrožené druhy.
Požáry skončily. Pamatujete si na leden, kdy místo koronaviru všichni řešili požáry v Austrálii? Teď se situace obrátila. A požáry mezitím v tichosti utichly. Země se začala zase pomalinku zelenat.
Ne že bychom snad podporovali vandalismus… Ale neznámí vtipálkové v Praze začínají aktualizovat billboardy a přimalovávají politikům a modelům roušky. Respirátor dostala i socha T. G. Masaryka v Praze-Běchovicích.
Máte podobný úlovek? Nebo nějakou pozitivní zprávu? Pošlete nám ji na [email protected]. A kdyby vám dnešní pozitivní nálož nestačila, tady je přídavek: