skip to main content

Pouliční lahůdky od „tlustoprda“. Burgerům od FatFuck propadnete snadno

Když FatFuck koncem roku 2020 vznikal, měl původně jen zaplnit čas do začátku úplně jiného projektu. Ten je ale zatím díky strmému růstu burgerového konceptu dostal takzvaně u ledu.

Tomáš Linhart, jeden ze spolumajitelů, začíná vyprávění tím, jak se vždy kolem gastronomie nějakým způsobem motal a v kuchyni trávil čas i přesto, že vystudoval mezinárodní vztahy a aplikovanou informatiku, což jsou obory značně odlišné.

„Rád vařím pro radost a vždycky jsem měl rád americké jídlo. Takovým mým vlastním snem bylo vytvořit burger, který pro mě samotného bude dokonalý. A právě takový podle mě stojí na správné housce, kterou jsem nebyl schopný nikde sehnat,“ popisuje Tomáš dobu, kdy ještě netušil, že se z jeho osobní mise stane slušný business.

Začal se učit pracovat s těstem a časem se mu podařilo péct vysněné nadýchané housky, mise byla splněna a nápad poslán k ledu. Dnes jsou jeho mléčné housky jedním ze stavebních kamenů sliderů a burgerů ve FatFuck.

Během pandemie plánoval Tomáš jiný projekt o výživě, našel výrobnu, kde ale hned musel začít platit nájem, a proto potřeboval prostor co nejrychleji využít.

„Gastro se tehdy hodně měnilo, začínaly růst rozvozy, což jsme pozorovali i v západních zemích, které covid zasáhl dřív. Já uměl udělat celkem dobrý burger, tak padla volba na něj. Řekl jsem si, že by celkem dobře šel udělat na rozvoz, protože jde o smash burger (tzv. „spláclý“) , který v té době u nás nikdo pořádně nedělal,“ popisuje Tomáš.

S dnešním společníkem Nikolaiem Cherniakem vymysleli název, který měl při scrollování v mobilu okamžitě zaujmout, měl být kontroverzní a vystihnout produkt, který dělali a nebáli se upozornit na to, že o žádnou dietu nepůjde. A tak vznikl FatFuck Smash Burgers.

„Jakmile jsme vychytali technologický postup přenesený z domácí kuchyně do profi provozu, tak jsme spustili v březnu loňského roku základní e-shop a mohli začít. V Holešovicích, kde máme výrobnu, jsme obešli firmy v okolí s ochutnávkou a postupně se na sebe začaly nabalovat objednávky, ale bylo to dost únavné,“ vzpomíná na začátky Tomáš.

Reklama

Jakmile se spojili s rozvozovými službami, došlo k extrémnímu nárůstu objednávek a tržba se měsíc od měsíce zvyšovala. Z počátečních 150 tisíc bylo za měsíc 300, pak 550 a za poslední měsíc zhruba dva miliony korun a stabilně roste.

Na podzim loňského roku rozvoz doplnilo i bistro na Bělohorské ulici, kam si rychle zákazníci našli cestu a často musí čekat, až se uvolní stůl. Počáteční investice zhruba 1,5 milionu se tak určitě vyplatila.

Šťavnaté stařené bio hovězí maso s iberijským špekem, pomalu karamelizovaná cibule na másle, vyzrálý čedar a mléčná kynutá houska nadýchaná jako obláček.

Tyto burgery jsou krásnou ukázkou toho, jak se vyplatí soustředit se jen na jednu věc, tu dělat pořádně a dát vyniknout kvalitě surovin, kterým podle slov Tomáše „dáte jen potřebný čas a péči a pokud dodržíte postup, nedá se nic zkazit“.

Z počátečního odběru deset kilo masa se za rok fungování dostali k celé tuně, ze které průměrně vyrobí deset tisíc burgerů měsíčně. Maso si na ně sami melou. Cibuli nechávají na másle karamelizovat zhruba 2 hodiny a housky pomalu v chladu kynou osm až deset hodin.

Můžete si vybrat malé slidery, které si doplníte a seskládáte podle vlastní chuti, nebo rovnou Smash supreme se slušnou porcí tří placek masa prokládaných rozpuštěným čedarem s karamelizovanou cibulí a restovanými žampiony. Tenhle obří kousek je podle jeho tvůrců ideální konfigurace a taky vyžaduje pořádný hlad (nebo kocovinu). 

Co si budeme povídat, úplně čerstvě připravený v bistru je prostě nejlepší. Ale nutno dodat, tenhle burger skvěle zvládne i takeaway a delivery včetně hranolků smažených na hovězím loji.

Ty nezvlhnou a i po zchladnutí drží texturu, takže se nemusíte bát zklamání z rozmáčené housky a zvlhnutých brambor, které nekřupou. „Nikdy jsme nechtěli dělat nejlepší burgery, ale jiné, a to si myslím, že se nám podařilo,“ uzavírá Tomáš a dodává, že by rádi aktuální situaci stabilizovali a otevřeli provozovnu na obsloužení další části Prahy.