Pokud se ocitnete v noci v brazilském deštném pralese, jedinou věc, kterou uvidíte, budou světlušky nebo zářící houby. Může za to bioluminiscence – vlastnost, kterou se chlubí někteří živočichové i rostliny. Nic extra zajímavého nebo přínosného? Omyl! Vědci přišli na podstatu světla hub a list Guardian píše o tom, jakou revoluci to způsobí v pouličním osvětlení.

Bioluminiscence byla odpradávna součástí flory a fauny, bylo ale záhadou, jak přesně funguje u hub. Vědělo se, že tato vlastnost má u živočichů a rostlin přilákat partnery, zahnat predátory nebo vést k obstarání potravy, a vědělo se, jak světlo vzniká u jednotlivých druhů zvířat a rostlin.

U hřibů bylo zase nejlepším vysvětlením to, že má světlo přilákat hmyz, který jako v případě květin a pylu dál šíří výtrusy hřibu, a tak jej pomáhá rozmnožovat. Jak ale konkrétně tento proces funguje u hub, bylo doteď záhadou.

Toto tajemství prolomil Konstantin Purtov z Institutu biofyziky v Krasnojarsku na Sibiři a Ilja Jampolskij z Institutu bioorganické chemie v Moskvě. Zjednodušeně řečeno – to, co zvířata a rostliny rozsvěcuje, je látka zvaná luciferin a tito vědci zjistili, že hřibový luciferin je zcela jiný než u ostatních. Objevili tak devátý druh luciferinu, který je kompatibilní také pro stromy a rostliny, a vědci jej tak mohou pro ně použít a rozsvítit je.

„Na rozdíl od ostatních luciferinů je ten hřibový kompatibilní s rostlinnou biochemií. Doufám tak, že vypěstujeme autonomní rostlinu, která vytvoří tento luciferin sama a bude zářit,“ vysvětluje Jampolskij.

Tento objev tak může být klíčovým zlomem, kdy budou místo lamp svítit samotné geneticky modifikované stromy, jež budou ve finále udržitelným zdrojem pouličního osvětlení.

Zní to jako sci-fi? Další omyl, na světě je už první crowdfundingová kampaň „The Glowing Plant Project“, kterou podporuje harvardský genetik George Church, který říká, že „i slabě zářící květina bude velká ikona“.