Duna: Část druhá vtrhne koncem února do kin a bude z toho velká filmová sláva. Oživená popularita tohoto fenoménu ale přesáhla i do dalších odvětví. Víte, že si můžete koupit podobné hodinky, jako nosí ve filmu Timothée Chalamet?

Očekávání filmových fanoušků jsou na maximu. Slavný režisér Christopher Nolan už druhou Dunu viděl a přirovnal ji k jednomu z nejlegendárnějších druhých dílů všech dob: k Impérium vrací úder ze ságy Hvězdných válek. Jiní zase v souvislosti s filmem skloňují další klasiky jako Temný rytíř nebo Pán prstenů.

Je zjevné, že 29. února, kdy má snímek premiéru, přijde událost. A nejen ve světě kinematografie.

Denis Villeneuve před třemi lety s prvním dílem dokázal zažehnout zájem o sci-fi ságu, která se zrodila v románech Franka Herberta. O vesmír, který se točí kolem planety Arrakis a tajemného koření.

Začaly se chystat nové videohry, s nimiž má Duna dlouhou historii. Vždyť Dune II: Building of a Dynasty se považuje za absolutní klasiku a zakladatele žánru real-time strategií, který zrodil i mnoho následovníků.

Jedna z nových her už loni vyšla. Jmenuje se Dune: Spice Wars a jde znovu o strategii, byť podstatně komplexnější a soustřeďující se nejen na boj, ale i na diplomacii. A ukázalo se, že fanouškům moderní herní zpracování chybělo, prodalo se ho několik milionů kusů (poslední oficiální informace hovoří o třech milionech, ale číslo patrně ještě vzrostlo).

A prospělo i autorům, studiu Shiro Games, které získalo investici padesát milionů eur (přes miliardu korun) na vývoj dalšího titulu.

Ambiciózní online hru v otevřeném světě nazvanou Dune: Awakening chystá studio Funcom, datum vydání ale ještě není známé. Fanouškům se ukázal pouze první trailer.

A ještě jeden čerstvě oznámený titul. Nazývá se Shrot a stojí za ním český vývojář vystupující pod přezdívkou Spytihněv. Jde o poctu staré české strategii Paranoia, která právě na Dune II navazovala. „Bude to něco jako Dune II s koňmi, traktory a techno hudbou,“ uvedl. Vyjít má 20. června.

Ale nejde jen o hry. Švýcarská společnost Hamilton, která vyrábí luxusní hodinky a často je nosí filmoví hrdinové, například v Tenetu či Oppenheimeru, připravila speciální kousky i pro druhou část Duny. Model Desert Watch má hlavní hrdina Paul Atreides v podání Timothéeho Chalameta a další dvě série půjdou do prodeje, koncem února i v Česku.

Model Ventura Edge má ocelové pouzdro a digitální zobrazení času v modré barvě: stejné, jakou září i oči pouštních bojovníků Fremenů. Vyrobily se dva tisíce kusů a prodávat se budou za 63 tisíc korun.

Druhý model Ventura XXL Bright jsou celočerné hodinky s černým číselníkem. Podržením tlačítka se číselník rozzáří modře, čímž evokují filmový model Desert Watch. K dostání jsou tři tisíce kusů a doporučená cena 44 700 korun.

Vzhledem k úspěchu prvního filmu a očekávaného kladného přijetí druhého snímku se pochopitelně bude také dál točit. Režisér Denis Villeneuve už naznačil, že se mluví o třetím filmu postaveném na románu Spasitel Duny.

V přípravě je také prequelový seriál, který ale prochází jedním veletočem za druhým. Měl se točit v Česku s režisérem Černobylu Johanem Renckem a nést podtitul Sisterhood. Nic z toho už neplatí, nyní se nazývá Prophecy, zůstává jen téma.

Odehrávat se bude deset tisíc let před prvním románem Herberta a pojednává o vzniku tajemného sesterstva Bene Gesserit, které ovládá řadu speciálních schopností a dokáže ovlivňovat dění v celém vesmíru. Premiéru by měl mít na službě Max (nyní HBO Max) na konci tohoto roku.

A co dál? Režisér Villeneuve se nechal slyšet, že třetí film bude jeho poslední. Dá se ale čekat, že rozjetá značka pojede ještě dál – s ním, či bez něj. Koření přece musí proudit.