Většina Evropanů požaduje zavedení regulace umělé inteligence, která by omezila ztráty pracovních míst v důsledku rozvoje této technologie. Vyplývá to z průzkumu španělské IE University, podle kterého takovouto regulaci podporuje osmašedesát procent Evropanů, píše server CNBC.

„Nejobvyklejší obavou je možná ztráta pracovního místa,“ uvedl jeden z pracovníků univerzity. „Veřejné mínění je čím dál více nakloněno regulaci AI, a to zejména kvůli nedávnému příchodu produktů založených na generativní AI, jako je například ChatGPT,“ dodal.

Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky chatovacímu systému ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem. Firma koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu.

Podle průzkumu, do kterého se zapojily zhruba tři tisíce Evropanů, si většina respondentů není jistá, zda by dokázala odlišit obsah vytvořený umělou inteligencí od autentického obsahu. Pouze sedmadvacet procent respondentů se domnívá, že by dokázalo odhalit falešný obsah vytvořený umělou inteligencí, píše CNBC.

Poslanci Evropského parlamentu letos schválili návrh pravidel pro fungování umělé inteligence, která by se mohla stát první regulací tohoto odvětví na světě.