skip to main content

Poznali se v Hongkongu, spojil je Karlín. Jak vzniklo nepravděpodobné investiční partnerství

5 minut čtení

Chcete zjistit, kdo bude váš soused, potkáte ho v Hongkongu a nakonec spolu z Karlína začnete investovat do startupů? Nepravděpodobné. V podání byznysmenů Zdeňka Šoustala a Michala Menšíka reálné.

Bujabéza je fantastická záležitost. Tahle tradiční francouzská polévka s mořskými plody vypadá na první pohled nahodile, ale nakonec vám celá začne dávat smysl. Podobně jako tandem Zdeněk Šoustal a Michal Menšík a jejich ambice investovat do startupů. Přirovnávat byznysmeny k polévce možná není úplně standardní, ale stejně standardní není na otázku „Jak jste se poznali?“ reagovat dvojhlasným smíchem.

Zdeněk chtěl vědět, kdo bude jeho soused.
Reklama

Než se naši aktéři vůbec nadechnou k odpovědi, dají si další sousto polévky, kterou nám servírují na zahrádce Zdenek’s Oyster Baru, pražské restaurace vyhlášené mořskými plody. „Zdeněk chtěl vědět, kdo bude jeho soused,“ začne se zadrženým smíchem vyprávět Michal Menšík, kterého si správně spojujete s kurýrním startupem DoDo, loni nejrychleji rostoucí českou firmou.

Nenechte se zmást – Zdeněk z našeho příběhu není Zdeňkem, po kterém se jmenuje podnik, v němž sedíme. Ten se tedy nejmenuje ani po současném majiteli, který se ale také jmenuje Zdeněk. Název mu dal původní majitel a zakladatel. Hádáte správně, Zdeněk.

Zpátky však k našemu Zdeňkovi, než bude z vyprávění malér. „Zjistil jsem, že s Michalem budeme sousedi, tak jsem chtěl, abychom se poznali,“ krčí rameny Zdeněk Šoustal, kterého si zřejmě nespojujete s ničím. Drží si totiž to, čemu se v anglofonních zemích říká low profile.

V byznysu je každopádně kovaný, patří mu polovina impéria průmyslových nemovitostí Accolade a investiční společnost Reticulum, která je hodně aktivní například v zemědělství. „Navrhl jsem Michalovi termín setkání a on, že je tou dobou v Hongkongu. Já říkám, že jsem tou dobou taky v Hongkongu, čili proč se nepotkat rovnou tam,“ krčí rameny s úsměvem Šoustal.

Zdeněk Šoustal (vlevo) a Michal Menšík
Reklama

A přesně tak začalo před rokem a půl na trase Hongkong–Šen-čen–Macao–Karlín přátelství, které nás přivedlo až sem, tedy k diskusi nad tím, co je to V-Sharp Alpha.

Kdybychom od začátku popisovali standardní příběh, byl by teď čas říct, že V-Sharp Alpha je venture kapitálový fond. Znáte to – investiční vehikl, do kterého se sesbírají peníze od mnoha investorů a ty jsou následně investovány do mnoha startupů s nadějí, že pár dobrých tref zajistí solidní výnosnost. Tohle je ovšem venture kapitál podle Šoustala s Menšíkem.

Takže V-Sharp Alpha není fond, nýbrž studio, jak svému počinu oba jeho strůjci říkají. Půjde po segmentech, které jsou zakladatelům blízké, čili e-commerce, logistika a fintech. A když na to přijde, mají Menšík a Šoustal připravené pro potenciální investice celkem stovky milionů korun.

„Na rozdíl od klasických fondů nejsme ničím tlačeni. My nikam nespěcháme, nemáme evropské ani žádné jiné peníze, pouze svoje vlastní. Jsme schopni investovat pět milionů, ale i desítky. Chceme si opravdu vybírat a o to víc času tomu osobně dát,“ vysvětluje Michal Menšík.

My nikam nespěcháme.

„Dovedu si představit, že za rok podpoříme dvě až tři mladé firmy,“ dodává Zdeněk Šoustal, jemuž se původně Menšíkova idea podporovat startupy, předávat jim zkušenosti, aby v začátcích nedělali zbytečné chyby, a hledat synergie mezi firmami zalíbila natolik, až si s ním plácl.

Reklama
Reklama