Před několika dny byli během dovolené ve francouzském St. Tropez okradeni pilot formule 1 Jenson Button a jeho manželka, modelka Jessica Michibata. Už tak nepříjemná zkušenost je o to horší, že loupež byla spáchána v domě, který měli novomanželé spolu se třemi dalšími přáteli pronajatý, zatímco všichni spali uvnitř. Údajně proto, že lupiči do domu napumpovali uspávací plyn.

button zena

U mnoha lidí ale tahle informace vyvolala skepsi. BBC například cituje dřívějšího lupiče a nyní bezpečnostního konzultanta Michaela Frasera, podle kterého je použití plynu při domovní loupeži „vysoce nepravděpodobné“. Podle jeho názoru se plyn používá spíše při loupení v karavanech nebo jiných pojízdných domech. A s tím souhlasí i vědci z britské Royal College of Anaesthetists, podle kterých není možné někoho uspat chemikáliemi, jejichž použití Buttonovi naznačují, aniž by o tom dotyční věděli. Nehledě na to, že podle dalších názorů by ho k tomu, aby plyn začal ve velkém domě fungovat, byla potřeba zhruba cisterna.

Když si reportérka britského webu The Next Web Amanda Connolly všimla, že součástí zpráv o loupeži je také instagramový obrázek Buttonovy manželky na pláži, na němž je zřetelně vidět její luxusní snubní prsten, podívala se na její instagramový profil. Na něm našla ještě několik dalších snímků z prázdninové vily, všechny připnuté k fotomapě s údaji o tom, kde modelka s jezdcem F1 přebývají. A právě tím mohla podle Connolly zloděje snadno upozornit na to, na koho se mají zaměřit.

jessica

Instagramová fotka Buttonovy manželky.

Každý má samozřejmě právo fotit a sdílet své obrázky na internetu. Měli bychom ale být opatrnější v tom, kolik konkrétních údajů o sobě prozradíme a komu. Tím, že veřejně celému světu ukážete, kde právě jste, upozorníte nejen na to, že třeba právě nikdo nehlídá váš domov, ale zároveň připoutáte pozornost i sami k sobě a místu vašeho pobytu.

Dokonce ani nemusíte zaškrtnout možnost „Pojmenujte toto umístění“, i tak může aplikace zařadit vaše snímky do Mapy fotek. Ale nezoufejte. I pokud jste dosud měli Mapu fotek aktivní, můžete z ní své snímky odstranit pomocí následujících kroků:

1. Jděte na Instagramu na svůj profil a klikněte na ikonku Mapy fotek.

2. Vpravo nahoře klikněte na možnost Upravit.

3. Vyberte jeden nebo více snímků, které chcete odstranit (klikněte na „fajfku“ v zeleném políčku a to zešedne), a klikněte na Upravit.

4. V okénku Odebrat zeměpisná označení klikněte na Potvrdit.

I když váš zásnubní prsten třeba stál o něco méně než čtvrt milionu liber (tolik stál ten ukradený), určitě byste o něj nechtěli přijít. Takže se vyplatí myslet na ochranu vašeho soukromí.