Finsko už pár let láká turisty na aktivní odpočinek v přírodě a zážitkovou turistiku. Země tisíců jezer ale potřebuje taky sehnat odvážlivce, kteří se nebojí dlouhé zimy a finský cestovní ruch přes nadcházející zimní sezonu podrží.

Outdoor nadšencům se tak nabízí řada možností, jak pracovat v přírodě pod světly polární záře. Finské firmy teď zveřejňují originální pracovní inzeráty hledající vhodné kandidáty, kteří si budou hrát se psy, fotit krásy přírody nebo přátelit se se Santa Clausem.

Samozřejmě se všechny tyto pozice pojí s unikátními benefity, včetně trávení celé pracovní doby v přírodě, dýchání nejčistšího vzduchu na světě a relaxu po práci v tradiční finské sauně.

Čtěte také: Pět italských vinařských stezek, které byste měli na podzim navštívit

Pokud vás to zaujalo, vybrali jsme pár lákavých nabídek zveřejněných na EURES, portálu sdružujícím nabídky práce z celé Evropy, na něž může zareagovat kdokoli z celého světa.

1. Průvodce v zimním safari

Málokterý milovník sněhu odolá. Vaším úkolem je bavit skupinky finských i zahraničních turistů prostřednictvím různých zimních aktivit. Pro představu – mohli byste řídit sněžný skútr, vydat se na túru na speciálních lyžích nebo provést turisty po sněžnicích.

Cílem cesty bývá často třeba zamrzlé jezero, kde se rybaří tradičním způsobem skrz díru v ledu.

2. Honák psího spřežení

Milujete psy? Jako honák spřežení huskyů budete jezdit na saních, starat se o svěřené psy a vařit pro klienty přímo v přírodě. Jakmile dojedete na místo určení, smečka určitě nepohrdne trochou dovádění ve sněhu.

3. Vedoucí fotografické výpravy

„Bez fotky polární záře z Finska neodjedu!“ Mnoho lidí touží přírodní úkaz nejen spatřit, ale i umět vyfotit.

Finská cestovní agentura Beyond Arctic hledá vhodného kandidáta na pozici dobrodružného průvodce-fotografa, který chce učit další dobrodruhy fotit za severním polárním kruhem v Laponsku. Alternativní název téhle pracovní pozice: lovec polární záře!

4. Santův pomocník

Ve Finsku nehledají lidi, které navlečou do kýčovitého kostýmu, ale takové, kteří vypadají jako skuteční elfové. Práce Santova pomocníka spočívá v tom, že přenáší veselou náladu na návštěvníky zábavního parku SantaPark Arctic World v laponském Rovaniemi.

Část pracovní doby trávíte v teple podzimního komplexu, kde můžete i několikrát denně překročit polární kruh, zatímco venku na vás čeká zasněžená krajina plná skutečných sobů.

5. Kuchař v divočině

Většina kuchařů tráví celou pracovní směnu v kuchyni. To vám podle tohoto finského inzerátu nehrozí. Jedna z firem hledá kuchaře, který by připravoval jídla pro turisty (a s nimi), kteří si objednali rybaření na zamrzlém jezeře nebo moři. Takový kuchař musí sehnat dřevo, donést vodu, rozdělat oheň, připravit jídlo i pohlídat sobí spřežení.

Jen pozor, zimu musíte opravdu milovat. Jak se uvádí v popisu práce: „Hledáme lidi, kteří se nebojí teplot hluboko pod bodem mrazu, špatného počasí, dlouhé tmy a kteří se jen tak lehce nevzdávají.“ Výzva přijata?