V době, kdy má i výlet do sousedního okresu punc luxusu, může znít příběh Kateřiny Šalandové snad jako nemístná provokace. Inspirativní je však natolik, že není možné mu to neodpustit.
I díky své zcestovalosti totiž dokázala tahle holka z Jihlavy, která si libuje v extrémních sportech, udělat pomyslnou díru do světa sportovní psychologie. Dnes koučuje globální špičku kitesurfingu, včetně světové trojky ve freestylu, Češky Pauly Novotné.
Proč právě sportovní, a ne klasická psychologie?
„Mám k extrémním sportům sama velmi osobní vztah. Ve sportu vidí psycholog odezvu, která přijde hned. Primárně totiž neřeším úzkost, ale jde tam spíš o motivaci a o finální výkon,“ říká Kateřina Šalandová.
„Jsou to spojené nádoby. Správné nastavení mysli ve většině případů rozhoduje o vítězné pozici,“ pokračuje žena, v jejímž případě jde především o napravení špatných a nadbytečných pohybů či upravení techniky u kitesurfařů.
Stěžejní metou na cestě za vysněnou prací byl pro Katku pobyt v Kolumbii. Kromě toho, že zde studovala metody mentálních cvičení, které ve své práci využívá dodnes, začala managovat jednu kitesurfovou školu. A tam nabyté znalosti plně zúročila.
Poté už oslovila i první sportovce – profesionály, s nimiž dnes cestuje po světě a obráží závody.
„Sportovní psychologie a práce s vrcholovými sportovci, využití jejich potenciálu, je opravdu úžasná. Sama z vlastní zkušenosti vím, jak je psychická kondice i případná psychická rekonvalescence ve sportu důležitá,“ připomíná Šalandová.
Právě „odpočinek mysli“ je mnohdy zanedbáván i v takových zemích, jako je Německo. Obor by si podle české koučky zasloužil mnohem více prostoru, ale možnostem jeho rozvoje stojí v posledním roce v cestě samozřejmě i covid.
V důsledku pandemie se letos nejely žádné větší závody, a tak i Šalandová zažívá z určitého úhlu pohledu „suchý únor“. Projekty, kterým se ale vedle své pozice kouče věnuje, ji však rozhodně nenechají jen tak sedět na místě – momentálně v prosluněném Portugalsku.
Momentálně ji zaměstnává kitesurfová akademie, jediná střední škola svého druhu na světě, pro kterou Šalandová vytváří a zkouší svého druhu unikátní program mentální odolnosti, založený na moderních vědeckých poznatcích.
Práci pro akademii doplňuje také angažmá v rámci projektu She Flies, který podporuje ženy v extrémních sportech a jehož českou pobočku Šalandová vede. Za mladou Češkou pak jako sponzor stojí také kitesurfová značka Airush.
Paleta sportů, do kterých má česká koučka vhled, je přitom mnohem širší. Věnuje se také snowboardingu nebo třeba horolezectví, kterému propadla při svém ročním pobytu v Mexiku.
Tam vyjela během svého bakalářského studia psychologie, které absolvovala v Německu. „Na vysokou jsem šla do Německa, protože mě bavily jazyky,“ vysvětluje Šalandová.
„To samé platí o Mexiku, kde jsem mohla pro změnu rozvinout svou španělštinu a kde jsem začala horolezit. Bylo to skoro z přednášky rovnou na skálu,“ vzpomíná žena, jejíž cesta za vysněnou prací vedla také přes studium v Rakousku a Portugalsku.
Ze svých sportovních zkušeností přitom Kateřina Šalandová těží dodnes.
„Jako sportovní psycholožka chci mít sama ty sporty, v nichž se moji klienti angažují, na dobré úrovni – i proto, abych měla vhled do logiky disciplíny,“ shrnuje jeden z klíčů ke svému dosavadnímu úspěchu.