Praha plánuje příští rok podle prvního návrhu rozpočtu hospodařit s příjmy zhruba 110,92 miliardy a výdaji 113,49 miliardy korun, což je meziročně na příjmové i výdajové stránce víc. Návrh v pondělí schválili radní města. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovnají peníze z vlastních zdrojů z minulých let.

Na investice je vyčleněno asi 22,29 miliardy korun, dalších zhruba čtrnáct miliard korun město převede z nevyčerpaných peněz minulého roku. Návrh kritizují opoziční ANO a Praha Sobě.

Návrh rozpočtu nyní proberou výbory zastupitelstva, magistrát ho vyvěsí na úřední desce a 12. prosince jej na svém posledním letošním zasedání projednají zastupitelé. Projednání je zásadní i pro městské části, které do schválení celoměstského rozpočtu nemohou schvalovat vlastní plány hospodaření. Pro letošní rok má město schválený rozpočet s příjmy zhruba 105,8 miliardy a výdaji 109,42 miliardy korun.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši asi 2,6 miliardy korun podle radního města pro finance Zdeňka Kováříka magistrát vezme z peněz vyčleněných na stavbu metra D, na kterou město dlouhodobě spoří.

Běžné výdaje hlavního města dosáhnou asi 91,2 miliardy. Nejvíce z nich mají tvořit výdaje v dopravě, a sice 30,28 miliardy korun, z nichž většina půjde na provoz MHD. Druhou nejnákladnější rozpočtovou kapitolou je podle Kováříka školství s částkou 28,4 miliardy korun.

Téměř šest miliard korun půjde do zdravotnictví a sociální oblasti a přes tři miliardy na městskou infrastrukturu a na bezpečnost. Meziročně se mají provozní výdaje zvednout o asi tři miliardy korun, což je podle Kováříka z velké většiny dáno inflací.

Na investice počítá návrh rozpočtu s částkou 22,29 miliardy korun, kterou doplní ještě čtrnáct miliard korun převedených z nevyčerpaných finančních prostředků v letošním roce. Podle Kováříka je množství peněz určených na investice rekordní, některé požadavky radních se nicméně i tak do plánu nedostaly.

„Část požadavků je na taková ta drobná přání, která vám ovšem v součtu dají vysoké částky a vlastně by vyzobaly prostor strategickým investicím,“ řekl.

Největší plánovanou investiční položkou je stejně jako letos stavba metra D, na kterou má jít 6,1 miliardy korun. Na dostavbu budovy na Palmovce na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program má jít 1,2 miliardy, na pokračující rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti zhruba miliarda a na opravu Divadla na Vinohradech asi 830 milionů korun.

Zhruba 2,3 miliardy korun rozpočet vyčleňuje na výkupy pozemků a nemovitostí. Mezi další velké investice patří stavba Dvoreckého mostu, dopravního terminálu na Smíchovském nádraží, tramvajové trati na Václavském náměstí nebo přestavba Libeňského mostu.

Přípravu rozpočtu kritizoval předseda kontrolního výboru zastupitelstva a předseda pražského ANO Ondřej Prokop. Schválení návrhu na konci listopadu podle něj nedává dostatek prostoru pro to, aby se s návrhem seznámili i starostové městských částí.

Podle Kováříka je nicméně harmonogram stále stejný. „Harmonogram neuděláte jinak. Začít dřív se nedá, protože to nemá smysl,“ řekl. Odmítl i další Prokopovu kritiku týkající se výše investic, které jsou podle opozičního politika příliš nízké.

Návrh se nelíbí ani předsedovi opoziční Prahy Sobě Adamovi Scheinherrovi. „Investuje se pouze do věcí, které zdědili připravené či rozběhnuté po minulém vedení města a které zatím ještě nestačili zastavit či zašlapat, jako je třeba rekonstrukce Václavského náměstí, Dvorecký most nebo rekonstrukce Průmyslového paláce. Úplně chybí vize rozvoje a tah na branku do budoucna,“ uvedl.