Nestává se často, aby v Praze startoval nějaký nový produkt velké mezinárodní značky – když se ale ten produkt jmenuje My Prague, tak to ale snad ani jinde nejde. Čínský výrobce chytrých telefonů Nubia si dnes odpoledne zabral celou kavárnu Slavia, zatemnil okna a po zdlouhavém entré představil nový model, který nese jméno české metropole.

Nubia je prémiová značka čínského telekomunikačního gigantu ZTE, který je i na českém trhu pevně usazený jako výrobce modemů a BTS vysílačů mobilního signálu. Samotná Nubia za sebou nemá moc dlouhou historii – teprve dva a půl roku. Loni její popularitě ale značně pomohla první dáma Činy Peng Liyuan, která s nubií fotila na jedné prezidentské přehlídce.
Po sériích telefonů X a Z přichází Nubia s novou řadou a její hlavní motto je prý láska, vášeň, umění a fotografie. „Dlouho jsme nemohli přijít na to, jaké dáme novému telefonu jméno. Až mi moje čtrnáctiletá dcera navrhla, ať ho pojmenujeme po městě, které všechny tyhle atributy splňuje,“ říká Li Qiang, šéf a zakladatel značky Nubia. „Tak padla volba na Prahu. Pro dceru je to pohádkové město, miluje to tady.“

Čtěte více: Jak poznáte, že jste závislí na svém smartphonu

Češi si to možná neuvědomují a ani z evropského pohledu to není tak zřetelné. Ale hlavní město má v zahraničí opravdu skvělou pověst – a o Číně to platí dvojnásob. „U nás Prahu každý miluje, má romantické kouzlo a na líbánky je to destinace číslo jedna,“ popisuje Li Qiang. „Doufám, že tenhle telefon bude jednou stejně slavný jako vaše město.“
ZTE, respektive Nubia, si s českými úřady vyjednala možnost používat Prahu v názvu nového telefonu, dostala požehnání od magistrátu i od české ambasády. Kromě jména se Praha dostala i do samotného telefonu: jedna z funkcí fotoaparátu se jmenuje Prague Camera a umí snímek převést v reálném čase do devíti filtrů. Jeden z nich například fotografie vybarví podle motivů Muchových plakátů.

Na focení si ostatně Číňané u tohoto smartphonu dali záležet. Zadní fotoaparát má rozlišení 13Mpx, zaostření zvládne za 0,2 sekundy a nabízí o 30 procent lepší světelnost u snímků pořizovaných v tmavém prostředí.

Čtěte více: Který je nejlepší? iPhone 6 vs. Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge

A pak je tu samostatné selfie tlačítko na levém boku telefonu. „Zjistili jsme, že lidé se častěji fotí z levé strany, protože si pak připadají krásnější,“ podotkl k tomu Ni Fei, generální ředitel značky Nubia.

Úzká strana telefonu se vůbec stala místem, přes které se dá ovládat spousta funkcí na telefonu. Pohybem prstu na okraji displeje můžete například měnit hlasitost nebo jas displeje, odemknout displej, nebo „vyčistit“ systémovou paměť.

My Prague, který nezapře inspiraci iPhone 6, podle výbavy i ceny patří do vyšší střední třídy. Na českém trhu se podle Quiangova vyjádření objeví během následujících týdnů. V prodeji budou dvě verze: bílá a stříbrná verze (2 GB RAM a 16GB interní úložiště) za 349 eur, tedy necelých 10 tisíc korun, a zlatá, respektive bílá (3 GB RAM a 32GB pamětí) za 429 eur, tedy zhruba 11,5 tisíce korun. Podrobnější informace o výbavě telefonu si můžete přečíst zde.