Bytů je na pražském realitním trhu stále málo, a i když je aktuálně poptávka po koupi nových nižší, o bydlení v hlavním městě je stále velký zájem.

Dokládá to i skutečnost, že se poptávka přesunula na nájemní trh, který začíná trpět nedostatkem bytů podobně jako donedávna trh primární.

Do výstavby se proto chystá i samotné město, které chce posílit trh s nájemními byty a dostupným bydlením. Městskou výstavbu má na starosti Pražská developerská společnost, která získala k dispozici téměř sedmdesát hektarů městských pozemků s tržní hodnotou kolem 4,3 miliardy korun.

Na nich chystá téměř osm tisíc nových bytů – jenže podobně jako u soukromého developmentu se i město potýká s dlouhými povolovacími procesy.

Ačkoli jeho zástupci hovoří o bytové krizi, a městská výstavba by tedy měla být ve veřejném zájmu, začnou se první bytové projekty stavět nejdříve na konci příštího roku, přičemž na projektech Pražská developerská společnost už dva roky pracuje. U větších území se stovkami bytů je termín ještě vzdálenější.

Projekty, které už projednali pražští radní, a jež by tak mezi roky 2024 a 2026 mohly mít stavební povolení, vyžadují investici mezi šesti a sedmi miliardami korun. To je v současné době pro rozpočet hlavního města poměrně vysoká částka.

Řeší se tak možnosti financování, na kterém by se měly podílet Evropské fondy dlouhodobých investic. Vedení města zároveň projednává i možnost zapojení soukromého kapitálu.

Níže je výběr zásadních projektů, kterými chce Praha „konkurovat“ developerům, a které mají na trh dodat další stovky bytů.

V Botanice, Praha 5

  • Počet bytů: asi 60
  • Předpokládaná doba výstavby: 2024–2027

Jeden z prvních projektů, který by se pod hlavičkou Pražské developerské společnosti mohl začít stavět. Bytový dům v sousedství vily Portheimka podle návrhu architektů z Atelier bod architekti, který zvítězil ve veřejné soutěži, bude mít téměř šedesát bytů a v přízemí obchodní prostory.

Vršovická, Praha 10

  • Počet bytů: 139
  • Předpokládaná doba výstavby: 2025–2027

Další bytový dům se chystá vedle stadionu fotbalové Bohemky. V soutěži na podobu domu s 139 nájemními byty zvítězil návrh studia Kuba & Pilař Architekti. V letošním roce by měla začít příprava dokumentace pro stavební povolení, zahájení výstavby tak připadá nejdříve na rok 2025.

Součástí návrhu je i úprava veřejných prostor a blízkého koryta potoku Botič.

Dolní Počernice

  • Počet bytů: zhruba 800
  • Předpokládaná doba výstavby: 2025–2034

Pozemky v Dolních Počernicích o rozloze 18,5 hektaru patří k největším souvislým územím ve vlastnictví města, na kterých se dají stavět nájemní byty. Praha jich tam v horizontu příštích zhruba deseti let chystá budovat celkem 800 v rodinných, řadových a nízkopodlažních domech a k tomu novou infrastrukturu a budovu základní školy.

Součástí projektu budou i prostory pro obchod a služby

Nové Dvory, Praha 4 a Praha 12

  • Počet bytů: asi 2000
  • Předpokládaná doba výstavby: v horizontu 10 až 15 let

Co do počtu bytů jde o druhý největší projekt. V okolí budoucí stanice linky metra D vznikne na patnácti hektarech zcela nová městská čtvrť s kompletní občanskou vybaveností v rozsahu téměř 300 tisíc metrů čtverečních hrubých podlahových ploch.

„Stavba metra D a stanice Nové Dvory byly impulzem ke sjednocení pozemkového vlastnictví města v této lokalitě a k rozhodnutí zhodnotit jej výstavbou nové městské čtvrti,“ říká o ambiciózním projektu náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

„Po změně územního plánu, na které pracujeme, zde bude možné postavit až dva tisíce městských nájemních bytů, administrativní a maloobchodní centrum s obchody a službami a veškerou občanskou vybaveností v podobě mateřské, základní i střední školy, sportovní haly a venkovních hřišť.“

6 034

Středočeský kraj 2 768939 364 178 Kč 103 715 Kč
Jihočeský kraj 878675 968 633 Kč 98 100 Kč
Plzeňský kraj 490786 381 320 Kč 88 225 Kč

Údaje vychází z dat portálu Flatzone.cz, který mapuje trh novostaveb. Jedná se o redakční spolupráci. Údaje jsou aktuální v čase a vychází z dat portálu.

Palmovka, Praha 8

  • Počet bytů: asi 2300
  • Předpokládaná doba výstavby: v horizontu 5 až 15 let

Vůbec nejvíce nových bytů plánuje Pražská developerská společnost stavět na Palmovce. Město a pražský dopravní podnik tam drží osm hektarů pozemků přímo u dopravního uzlu, který tvoří stanice metra a zastávky tramvají. Na zatím stále spíše zanedbaném území má v budoucnu stát nová městská čtvrť s ambicí být živým centrem pravého břehu Vltavy.

Pomoci tomu má i transformace bývalého Centra Nová Palmovka, které má Pražská developerská společnost zajistit projektovou přípravu. V doposud nedostavěné Nové Palmovce za miliardu korun měla být původně radnice Prahy 8.

Z toho nakonec sešlo stejně jako z dalších plánů na její dostavbu. Po několikaletých tahanicích kolem převodů pozemku si projekt nakonec převzalo hlavní město a loni v létě se rozhodlo o tom, že v budově bude nové sídlo Agentury Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA).