Fotil Evu Herzigovou, Martinu Navrátilovou, ale také Leonarda DiCapria, Nelsona Mandelu a snad každou supermodelku, na kterou si jen vzpomenete. Bruce Weber je legenda módní a portrétní fotografie a v září se můžete s jeho díly seznámit na vlastní oči.

V domě U Kamenného zvonu, který patří pod výstavní prostory Galerie hlavního města Prahy, představí Weberovy fotografie Milosh Harajda. Ten už přivezl do Česka například retrospektivu fotografa Davida LaChapella v Rudolfinu, premiéru dokumentu Sergeje Polunina nebo pop-up výstavu archivu módního návrháře Alexandera McQueena.

Weber má ale na Česko svou vlastní vazbu: nejen že opakovaně fotil naše krajanky Herzigovou s Navrátilovou, ale okolo roku 2000 zde zachytil sérii s hercem Heathem Ledgerem.

Retrospektiva pod názvem My Education je vůbec první Weberovu velkou evropskou retrospektivou, mapující pět dekád fotografa, který pracoval nejen pro ikonické časopisy, ale také pro módní domy Versace, Calvin Klein, Ralph Lauren a další.

Jako jeden z prvních dokázal komerční fotografii vtisknout výrazný umělecký rukopis. A například značce Calvin Klein pomáhal stvořit ikonickou image.

Na výstavě se podílí kurátorka Helena Musilová, která v době svého působení v pražském Museu Kampa připravila monografickou výstavu Helmuta Newtona či pracovala na realizaci výstavy Cecila Beatona. V případě Bruce Webera dojde i na jeho sportovní či dokumentární fotografie.

Architektem výstavy je scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin, který spolupracuje s módním domem Hermès či s Národním divadlem.

Kdo se až do 26. ledna příštího roku nestihne podívat do domu U Kamenného zvonu, může si pořídit publikaci nazvanou stejně jako výstava: My Education vydává nakladatelství Taschen.