skip to main content
Umění

Praha vítá přilétající letadla obřím graffiti. Dílo si objednala společnost CTP

Průmyslový a logistický komplex poblíž pražského letiště dostal nový vizuální kabát vytvořený českým graffiti umělcem Michalem Škapou, známým též pod přezdívkou Tron. Takzvaný mural si u něj objednala společnost CTP, která areál v Kněževsi provozuje a vlastní.

Podle jednatele společnosti Remona Vose bylo cílem spolupráce vytvořit prostor, který bude pro lidi zajímavější než zírání do holé zdi. „Vždy se snažíme o to, aby stavby zapadly do krajiny – spousta zeleně, stromů a keřů. Důležitá je i zvolená barva fasády. Vše je ale závislé na tvaru objektu a konkrétní lokaci,“ vysvětlil Vos.

Reklama

Finální umělecké ztvárnění bylo vybráno odbornou porotou ve spolupráci s městem, architekty i nájemci a do diskuse o výsledné podobě byli zahrnuti také místní. Vítězem veřejné soutěže se stal Škapa, který tak získal nejen lukrativní umělecký prostor, ale byla mu proplacena i vynaložená práce a materiály.

Michal Škapa před brněnskou Vlněnou
Reklama

Škapa se řadí mezi významné představitele streetartové scény 90. let. Byl jedním z autorů spojených s legendární galerií Trafo Gallery Praha a se svými díly se dokázal prosadit i v mnoha dalších.

„Myslím, že je to něco, na co mohou být hrdí nejen autoři, ale také celá Praha, když přilétající turisty vítá malbou jednoho z předních českých umělců,“ dodává Vos.

S podobným projektem přišla CTP už dříve, když nechala pomalovat jednu ze svých hal v Humpolci. Graffiti navrhl belgický umělec DZIA a vše probíhalo pod dohledem studia DRAWetc. Na celé akci se tehdy podílel tým dalších devíti umělců z České republiky a ze Slovenska.

Další mural vytvořila společnost v Plzni ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity a podobně hodlá postupovat také v dalších svých areálech v Česku i v zahraničí.

Reklama
Reklama