Říkají si The Reds, pocházejí z města, kde se zrodili The Beatles, a dnes jejich červené šály zaplaví sektor hostů pražské epet ARENY. Anglický fotbalový klub Liverpool, který aktuálně vede Premier League, sehraje v osmifinále Evropské ligy zápas s domácí Spartou.

Letenští se s Liverpoolem dosud v evropských pohárech utkali pouze v sezoně 2010/2011, kdy ale vypadli už v úvodním kole jarní vyřazovací fáze. Dnešní zápas bude velkou výzvou, což ví i dánský trenér Sparty Brian Priske. Do Prahy totiž nepřijíždí žádný chudáček – ani hráčsky, ani byznysově.

Liverpool nejenže třikrát vyhrál Pohár UEFA, ale loni byl podle amerického Forbesu čtvrtým nejhodnotnějším fotbalovým klubem světa. Před sebou měl jen Real Madrid, Manchester United a Barcelonu. Jeho hodnota činí 5,29 miliardy dolarů. Oproti roku 2022 nárůst o devatenáct procent.

Pro lepší představu, je to více než 123 miliard korun. Za takovou částku by Praha postavila skoro deset Vltavských filharmonií…

Za anglickým klubem stojí od roku 2010 silní majitelé John W. Henry a Tom Werner, jejichž čisté jmění se odhaduje zhruba na sedm a půl miliardy liber. Spoluzaložili skupinu Fenway Sports Group, která se zabývá investicemi do sportovních klubů a má pod sebou jejich správu.

Kromě Liverpoolu jí patří i baseballový tým Boston Red Sox, hokejoví Pittsburgh Penguins nebo tým RFK Racing, účastnící se automobilových závodů NASCAR. Jedním z investorů skupiny Fenway a současně velkým fanouškem Liverpoolu je legendární basketbalista LeBron James.

Loni v září společnost uvedla, že jedním z menšinových akcionářů Liverpoolu se stala globální sportovní investiční firma Dynasty Equity, kterou spoluzaložili a vedou Jonathan M. Nelson a K. Don Cornwell.

„Náš dlouhodobý závazek vůči Liverpoolu zůstává stejně silný jako vždy,“ ujišťuje prezident FSG Mike Gordon. „Vždy jsme říkali, že pokud existuje investiční partner, který je pro Liverpool ten pravý, pak bychom toho chtěli využít a zajistit tak klubu dlouhodobou finanční odolnost a budoucnost.“

Menšinovou investici chce společnost primárně použít na splacení bankovního dluhu vzniklého během pandemie covidu a na výdaje spojené s vylepšením stadionu Anfield, vybudováním tréninkového centra AXA a odkoupením tréninkového hřiště Melwood.

Liverpool si hýčká i své hráče. Jedním z nich je třeba Mohamed Salah. Do anglického klubu přestoupil hvězdný egyptský útočník z AS Řím v roce 2017 za částku dvaačtyřicet milionů eur. V anglickém dresu se vypracoval na absolutní světovou špičku a dnes se jeho majetek odhaduje na devadesát milionů eur, což Salaha řadí mezi nejbohatší fotbalisty světa.

Ve slavném klubu zanechali svou stopu i někteří čeští hráči. Oporou mu byl v minulosti třeba Milan Baroš, Patrik Berger nebo Vladimír Šmicer. Právě Šmicer za Liverpool nastoupil i v Liberci, kam přijeli The Reds v roce 2000 na svůj úplně první zápas s českým klubem.

Lístek na liberecký zápas Liverpoolu stál sto padesát korun.

Na stadion U Nisy se tehdy vešlo jen pět tisíc diváků a do oběhu pustil klub pouze sto padesát vstupenek. Prodávaly se u nemocnice, mezi stánky s grilovanými kuřaty, a fanoušci na ně čekali frontu přes noc. Lístek stál sto padesát korun, a kdo se na tribuny nevešel, ten se na utkání díval třeba ze stromů za stadionem.

„Slovan doma tenkrát prohrál, o gól. Stejně jako pak při odvetě v Liverpoolu, ale chybělo málo a postoupil by. Síly byly hodně vyrovnané,“ vzpomíná jeden z fanoušků.

Dnes je Liverpool sice bohatým a slavným klubem, ale nebylo tomu tak vždy. Během své historie, datované od roku 1892, zažil i špatné roky a potýkal se s velkými finančními problémy. V sezoně 2006/2007 zachránili zadlužený klub američtí podnikatelé George Gillet a Tom Hicks, kteří za něj zaplatili 278 milionů dolarů.

O tři roky později na pokraji bankrotu ho na žádost věřitelů odkoupili současní vlastníci. Zásadní obrat ale přišel s nástupem trenéra Jürgena Kloppa. Bývalý německý fotbalista vede liverpoolské hráče už od roku 2015 a hned v první sezoně se mu povedlo dostat klub do finále Ligového poháru a Evropské ligy. Před čtyřmi lety dovedl Liverpool k prvnímu ligovému titulu v éře Premier League.

Kloppem vedené mužstvo přidalo i další trofeje, ale letos v lednu veleúspěšný trenér šokoval celý fotbalový svět – oznámil, že po konci současné sezony klub opustí. Šestapadesátiletému kouči podle jeho vyjádření docházejí síly a ví, že tak náročnou práci nemůže vykonávat donekonečna.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Na loučení má ale ještě dost času. Ve čtvrtek 7. března bude své svěřence motivovat hlavně k tomu, aby domácí Spartu porazili. Zazní při tom určitě i klubová hymna You’ll Never Walk Alone, která patří k nejslavnějším na světě. Fanouškům Liverpoolu poskytla Sparta tisíc vstupenek plus dalších zhruba dvě stě pro partnery klubu.

„Zápas vedeme v nejvyšší kategorii bezpečnostního rizika. Posílili jsme ostrahu a spolupracujeme i s policií. Fanoušci Liverpoolu ale patří spíše mezi ty, kteří jedou za fotbalem, dobrým pivem a poznat nové město. Prostě si to užít,“ očekává mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

O příznivcích The Reds je známo, že neopakovatelnou atmosféru dokážou vytvořit hlavně na domácím stadionu Anfield. Tam čeká Spartu odveta hned za týden. Vzhledem k vyšší kapacitě na tribunách má letenský klub k dispozici dva a půl tisíce vstupenek pro fanoušky a dvě stě pro partnery. Všechny jsou samozřejmě vyprodané.