Miliardář a majitel fotbalové Slavie Pavel Tykač je rád, že se daří dokonce i rivalovi ze Sparty. Svůj klub by rád přivedl až k velkému tažení evropskými poháry. První derby v roli majitele prohrál, už v neděli 3. března má ale Slavie možnost složit reparát.

Své první derby se Spartou v roli majitele pražské fotbalové Slavie prohrál. Navíc v domácím Edenu a smolně penaltou v prodloužení. V neděli 3. března už ale čeká milovaný klub miliardáře Pavla Tykače reparát v podobě derby na ligové půdě. „Vykrást“ Letnou, vlastněnou rivalem z byznysu a druhým nejbohatším Čechem Danielem Křetínským, a výrazně tak zdramatizovat čelo tabulky, by si určitě přál.

Na druhou stranu, jak sám říká v novém vydání časopisu Halftime, fotbal není válka. „Nepřeceňoval bych to, že jsme s Danem Křetínským v nějakém zvláštním konfliktu. V byznysu jsme vedle sebe desítky let,“ říká novopečený majitel Slavie.

Křetínského, dnes majoritního akcionáře holdingu EPH, si prý pamatuje jako mladého právníka dva roky po konci školy. Na vzájemnou rivalitu se prý těší. „Bude to legrace,“ myslí si Tykač. Přesto v sobě slávistu nezapře, když doplňuje, že nejlepší místo je to první před Spartou.

Přesto si tradice rivality mezi pražskými „S“ cení. „Kdyby neexistovala Sparta, byla by to nuda. To odvěké soupeření týmů mě strašně baví, stejně jako když jde o města, třeba Barcelona a Madrid. Jednou bych si přál, aby na derby pražských es jezdili lidé z celého světa, jako na El Clásico. Abychom vytvořili fenomén,“ říká miliardář a doplňuje, že z jeho pohledu se na Letné podařilo za poslední rok najít funkční model.

V den prohraného středečního derby přece jen ale žďuchanec přišel. Jen z druhé strany. To když neoficiální twitterový účet Křetínského EPH napsal: „Zdravíme Se.ven, dvojku (nejen) ve výrobě elektřiny, #acsparta“. Skupina Se.ven patří Tykačovi, v EPH jsou v energetickém sektoru přímými konkurenty.

Jak ale říká sám Tykač, už mu prý není 25, aby nad prohraným derby ztrácel nervy, má ale prý pochopení pro ty, pro něž fotbalové fandovství válka skutečně je. Připouští, že naštvaný při nevydařených výsledcích bude, zároveň ale ví, že vyhrát nejde vždy. Stačí vyhrát většinu.

Slavii chce poskytnout především finanční stabilitu, která se v jeho vizi má zúročit pěti ligovými tituly v následujících deseti letech. A jedním velkým tažením evropskými poháry.

„Vnímám ji v evropském kontextu a jako realista si myslím, že při shodě okolností můžeme jednorázově uspět a udělat velký výsledek i za hranicemi. Samozřejmě dlouhodobě nejde soupeřit s Bayernem, Realem nebo Barcelonou, protože i z pohledu ekonomického jsou Madrid nebo Mnichov prostě objektivně jinde. Cíl je se jim přiblížit,” plánuje Tykač.

Zároveň je ale toho názoru, že k pozvednutí Slavie je potřeba pozvednout český fotbal jako celek. Tři i čtyři kluby pravidelně v evropských pohárech a boje o postup do vyřazovací části. Že se to v posledních letech dařilo jen Slavii, je podle českého miliardáře pro tuzemský fotbal málo.

Proto vidí přínos v tom, když se daří i slávistické nemesis v podobě Sparty. „Prostě se jich nezbavíme, což je na druhou stranu skvělé. Není nic lepšího než ta naše rivalita a že to váš hlavní soupeř dělá taky dobře. Posouvá to ve výsledku oba,“ pochvaluje si hecování mezi kluby Tykač.

Pavel Tykač si dle svých slov vytvořil k sešívanému červenobílému dresu citovou vazbu, když Slavia dorazila hrát do středočeských Čelákovic, kde vyrůstal. Místní fotbal slavil výročí svého založení a do malého města u Brandýsa nad Labem tak dorazil pražský velkoklub. Tehdy sedmiletého Pavla Tykače vzal na slavnostní zápas otec. A pouto s klubem, který o více než půlstoletí později koupil, bylo na světě.

I přes vášeň, kterou veleúspěšný podnikatel ke svému klubu chová, je ale zajímavé zjistit, že do vnitřního chodu klubu zasahovat nehodlá. „Šéfem je Jaroslav (Tvrdík) a já jsem tu od toho, abych byl při strategických rozhodnutích, která ale dalece přesahují každodenní agendu,“ distancuje se od vlivu na běžné rozhodování. V dozorčí radě Slavie s ním mimochodem usedne i jeho syn Michal.

Jen samotné vlastnictví Slavie mu ale prý trochu převrátilo život naruby. Značka Slavia prý vyvolává v lidech emoce. Taxikář nebo číšník v restaurace má potřebu s Pavlem Tykačem probírat fotbal, náhodní lidé na ulici přejí Tykačovi štěstí.

„Ale nevnímám to jako zadostiučinění. Naopak, Slavia je závazek. Máte určitou odpovědnost k té námi už zmiňované tradici a značce. Lidé mávají, ale já jsem naučený z byznysu, že včerejší úspěchy jsou každému fuk. Musíte být dobrý pořád,“ říká majitel sešívaných.