Nezáleží na tom, odkud pracujete. Odkládat své povinnosti se dá totiž s přehledem odkudkoliv. Lékem na takové chování je disciplína, ale pokud ji nemáte vycvičenou jako námořní důstojník, pravděpodobně selžete, budete se cítit špatně a pak se znovu vrhnete do spirály prokrastinace.

Máme pro vás ale dvě dobré zprávy. První zní: neustále po sobě vyžadovat produktivitu je smrtící. Pro vás i okolí. Všichni potřebujeme fungovat v režimu výkonu a odpočinku, což je složité dodržet právě teď, kdy hranice mezi domovem a prací splývají. Pokud usilovně odkládáte důležité záležitosti, přesvědčte se nejdřív o tom, zda nejste příliš vyčerpaní. Je možné, že mysl takovým způsobem volá o pomoc a jednoduše potřebuje pauzu.

Druhou dobrou zprávou je, že i chronický prokrastinátor může vyzkoušet velmi jednoduchý trik. Je to natolik nenáročné, že jediné, co k tomuto experimentu potřebujete, je jen to zkusit.

Jak funguje tento pětiminutový trik?

Může vám to připadat hloupé, ale potřebujeme sami sebe neustále přesvědčovat, abychom něco udělali. Plánujeme na sebe nejrůznější lsti, a tato zrovna patří k těm efektivním.

Řekněte si, že úkolu, kterému se nechcete věnovat, dáte pět minut svého času. Po uplynutí této doby můžete kdykoliv přestat. Většinou je nejtěžší začít, takže v činnosti setrváme a už nám rázem pak nepřipadá tak strašná.

Ve chvíli, kdy totiž zahájíme svou práci, většinou tím získáme další energii a mozek se dostane do takzvaného stavu „flow“. Už pak nemáme dojem, že zadání je obří monstrum, které zkonzumuje velké penzum času, ale najednou se přistihneme, že jsme vlastně v polovině úkolu a moc jsme se u toho nenadřeli.