Půlroční sága o koupi Twitteru vstupuje do nové fáze, která se nejspíš odehraje u soudu. Elon Musk zrušil smlouvu o převzetí a zástupci sociální sítě jej za to zažalovali. Nejbohatšího člověka planety chtějí přinutit k zaplacení slíbených 44 miliard dolarů.

Podle právních expertů má Twitter navrch, ale nevyzpytatelný Musk se možná jenom snaží vyjednat slevu. Žaloba přistála u specializovaného soudu v Delaware pár dní poté, co miliardář oznámil ukončení dealu kvůli množství falešných účtů na platformě.

V dokumentu plném ostrých prohlášení právníci Twitteru mimo jiné uvádí, že Muskova tvrzení „postrádají jakékoli opodstatnění“. Argumentují také, že místo toho, aby ‚‚nesl náklady” výprodejů technologických akcií z posledních měsíců, snaží se z dohody vycouvat.

‚‚Musk evidentně věří, že na rozdíl od všech ostatních stran podléhajících smluvnímu právu může svobodně změnit názor, pomluvit společnost, narušit její provoz, zbořit její hodnotu pro akcionáře a pak odejít,“ cituje z žaloby server BBC.

Musk, který je na Twitteru velmi aktivní, se v posledních měsících opakovaně vyjadřoval i k probíhajícímu převzetí. Navzdory závazku, že nebude společnost sabotovat, sdílel například zesměšňující memy nebo poslal výkonnému řediteli Twitteru emoji exkrementu.

Dříve se spekulovalo, zda miliardář vylepší sociální síť o tlačítko, které by uživatelům umožnilo zpětně editovat příspěvky. Nyní to vypadá, že Musk by toto pomyslné tlačítko rád zmáčkl u podepsané smlouvy s Twitterem. Některé hlasy však naznačují, že se kličkováním pokouší vyjednat dohodu za nižší cenu, čímž by se obě strany vyhnuly vleklým a nákladným soudním sporům.

Faktem je, že tržní hodnota Twitteru je mnohem nižší než v době, kdy se jej nejbohatší muž světa rozhodl koupit. Akcie sociální sítě se nyní obchodují za zhruba třicet čtyři dolarů, což je výrazně méně než Muskem nabízených 54,20 za kus.

Forbes Digital Premium