Špičkový právník, který nikdy nepotřebuje přestávku. Tak popisuje Ondřej Hlaváč startup Advomate. Vytvořil ho spolu se svým kamarádem Lukou Budíkem, když přemýšleli, v jaké oblasti by mohla umělá inteligence efektivně pomáhat a vydělávat. 

Advomate byl původně vytvořen především jako nástroj pro právníky, kterým měl pomáhat s časově náročnými rešeršemi. Jinými slovy: spolehlivý koncipient v AI verzi. Za rok, co je startup na trhu, se výrazně posunul. Má stovky firemních zákazníků, chystá se do zahraničí a chce oslovit i širší veřejnost.

„Nyní se stále držíme našeho základu, tedy právních rešerší, ale maximálně jsme je zjednodušili. Soustřeďujeme se na rychlé a efektivní odpovědi na právní otázky,“ vysvětluje Ondřej Hlaváč.

„Nový modul umožňuje nejen rychle analyzovat obsah dokumentů, ale i si s nástrojem o nich popovídat. Tím uvolňujeme ruce právníkům, aby měli víc času na strategii a méně ho trávili administrativou,“ doplňuje Hlaváč. 

Právě pomoc se smlouvami je jednou z nejvíce využívaných služeb, nástroj je umí kontrolovat, opravovat a upozornit na chyby. Vývojáři teď pracují na rozšíření, se kterým má Advomate smlouvy i přímo psát.

„To je za rohem a bude to další velký krok k efektivnějšímu právu,“ věří Ondřej Hlaváč, který se dlouho pohybuje v oblasti firemních automatizací. Programátor Luka Budík, který s ním Advomate založil, stojí za vývojářskou agenturou BrainCzech. 

S právnickým světem neměli původně nic společného, ale věřili, že právě v téhle oblasti by mohla umělá inteligence přinést zásadní posun, a tak se pustili do nového projektu. 

info Foto se souhlasem Advomate
Spoluzakladatel Advomate Ondřej Hlaváč

Opačný směr byl u zrodu konkurenčního Lawrence AI, dalšího českého startupu, který pomáhá například s právními rešeršemi, jež se týkají jak předpisů či smluv, tak soudních rozhodnutí a podobně.

Lawrence AI, podpořený akcelerátorem banky ČSOB, založili během svých studií práv na Univerzitě Karlově Jakub Charvát s Vojtěchem Pourem.

Přiblížit svět práva široké veřejnosti se snaží i Verdikto Milana Danga, které je ale postavené na jiném principu. Lidé mohou klást své konkrétní otázky, odpovědi jim ovšem nedá umělá inteligence, nýbrž zkušení právníci. 

Hlaváč považuje za konkurenta samotné AI technologie, jako je známý chatbot ChatGPT od americké společnosti OpenAI, které ale nejsou zaměřené primárně na právo samotné, což se odráží i ve výsledcích odpovídání.

Ukazuje se to i u testovacích advokátních zkoušek, kdy je úspěšnost specializovaného nástroje Advomate podstatně vyšší. Jeho systém totiž postupuje u každého úkolu krok za krokem, stejně jako by postupoval zkušený právník.

„Brzy bude i prvním českým agentním řešením pro rešerše, kdy bude zvládat sám vytvářet kroky, které chce pro dosažení úkolu učinit, sám si volit různé funkce a integrace třetích stran a bude si po celou dobu uchovávat context pad, který schraňuje nejdůležitější kontext pro danou rešerši,“ popisuje novinku Hlaváč. 

První verze byla spuštěna před rokem a od začátku se její tvůrci soustřeďují primárně na firmy. Mezi zákazníky dnes patří stavební firma Skanska, advokátní kancelář Sokol, Škoda Auto, ale také například Středočeský kraj či Svaz měst a obcí ČR. Aktuálně se připravuje i spolupráce se společností Generali Česká pojišťovna.

info Foto se souhlasem Advomate
Technologie dokáže rychle a jednoduše odpovídat na právní dotazy.

„Díky této technologii mohou obce a města jednoduše a rychle získat odpovědi na právní dotazy, a to zejména v oblastech, jako je správa majetku, zadávání veřejných zakázek nebo aplikace právních předpisů,“ říká Alexandra Kocková ze Svazu měst a obcí ČR a dodává, že hlavní přínos vidí v ušetření času i peněz pro obce, které potřebují právní poradenství.

„Navíc je to důležitý krok v naší snaze podporovat modernizaci a digitalizaci služeb pro samosprávy,“ dodává Kocková. 

Loni Advomate utržil skrze předplatné svých služeb jednotky milionů korun, letos počítá s výrazným nárůstem až na desítky milionů korun.

Mladá firma se totiž rozrostla o obchodní tým a chce se zaměřit například na širší oslovení firem na realitním trhu. Právě ten totiž podle Hlaváče patří k oborům, které za právní služby utrácejí nejvíc peněz. 

Letos chtějí autoři Advomate podstatně rozšířit a vydat se i za hranice Česka. Se svým nástrojem plánují vstoupit na trhy v Německu, Rakousku a ve Švýcarsku. Pomoci k tomu má i další investiční kolo.

Stačí vášeň, odhodlání a ochota investovat čas.

Na samotný rozjezd firmy dali Hlaváč s Budíkem kolem dvou set tisíc korun. Podle Hlaváče není k založení podobného startupu potřeba velký kapitál a rád by motivoval i další tvůrce.

„Stačí vášeň, odhodlání a ochota investovat čas. Naše hlavní investice byla právě v čase,“ dodává. Na větší rozvoj firmy ale peníze potřeba jsou. Celkem zatím Advomate získal zhruba sedm milionů korun, mezi společnostmi, jejichž podporu získal, jsou například americký softwarový gigant Microsoft a jeho program Microsoft for Startups a nově Advomate i Google. Od něj česká společnost získala kredity pokrývající například náklady hostovací a cloudové služby v hodnotě padesát tisíc dolarů (zhruba 1,2 milionu korun) skrze Google for Startups Cloud Program.

Postupně by se měl Advomate rozšířit i o služby pro jednotlivce, kteří potřebují právní rady a nástroje.

„Současná AI ale ještě není tak dokonalá, aby úplně nahradila právníka pro širokou veřejnost. Proto se teď soustřeďujeme na malé firmy a podnikatele, kde můžeme s naším modulem na smlouvy udělat obrovský rozdíl,“ myslí si Ondřej Hlaváč s tím, že v budoucnu by měl jeho startup pomáhat s právem každému.