skip to main content
PPF

Pražská burza opět méně relevantní. PPF z ní stahuje operátora O2

Naděje na vzkřísení pražské burzy jsou rok od roku menší. Brzy z ní zmizí tituly Stock Spirits, Avast, ale i operátor O2. Skupina PPF v úterý oznámila, že od České národní banky dostala zelenou k vytěsnění minoritních akcionářů O2.

Skupina z Evropské ulice už v červnu v operátorovi nabyla podíl lehce přesahující devadesát procent a během prvního pololetí příštího roku dílo dokoná. Výkupní cena za akcii, posvěcená ČNB, činí 270 korun. Po nabytí sta procent akcií skupina operátora plně integruje do telekomunikační divize PPF Telecom Group.

Šéf skupiny Ladislav Bartoníček v létě Forbesu sdělil, že důvodem stažení O2 z burzy je neaktivita na burze, respektive klesající počet obchodů. „Oproti začátku poklesly objemy obchodování asi sedmkrát. O2 mimochodem vypadlo i z indexů. Jinými slovy – není tam žádný benefit,“ řekl tehdy Bartoníček.

Reklama

„Asi mě chlapci nebudou mít rádi, ale ona pražská burza v zásadě relevantní není. Je to definičně dáno velikostí trhu a tím, že v našich geografických končinách se kapitálový trh jako zdroj financování příliš nepoužívá. Tak to ovšem není jen v Česku, je to i Německo a značná část Evropy,“ připomenul.

Divize PPF Telecom Group je pro českou skupinu zásadní strategickou nohou, která loni vygenerovala zisk EBITDA 1,4 miliardy euro, tedy okolo 36 miliard korun. Skupina si do budoucna hodně slibuje od synergií telekomunikačního byznysu s mediální skupinou CME, jejíž akvizici dokončila loni na podzim.