Pražská burza ve čtvrtek oslabila, index PX klesl o 0,98 procenta na 1524,86 bodu. Důvodem byl víc než pětiprocentní propad akcií energetické společnosti ČEZ, které se první den obchodovaly bez nároku na dividendu.

Vyplývá to z informací na webu burzy. Koruna ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí centrální banky o snížení úrokové sazby oslabila k euru i dolaru.

Akcie ČEZ během čtvrtka ztratily 5,34 procenta na 877 korun.

„Nicméně tento pokles byl technického charakteru, když se titul obchodoval první den bez nároku na dividendu padesát dva korun hrubého. Nebýt tohoto podividendového oslabení končila by pražská burza v mírném plusu,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Hodnota cenných papírů Moneta Money Bank se snížila o 0,30 procenta na hodnotu těsně pod sto korun, emise Komerční banky odepsaly nepatrných 0,06 procenta na 770 korun.

Naopak se dařilo rakouským finančním titulům. Akcie Erste Bank zhodnotily o 0,41 procenta na 1096 korun a pojišťovny VIG o 0,68 procenta na 736 korun.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Sazba se dostala na nejnižší úroveň od počátku dubna 2022.

Koruna reagovala oslabením – v 17:00 uzavřela k euru v kurzu dvacet pět korun/euro, v porovnání s předchozím závěrem o jedenáct haléřů slabší. Vůči dolaru si pohoršila o čtyři haléře na 23,34 koruny/dolar.