Tržnice je stálá konstanta na samém kraji sedmé pražské městské části. Místo, kam nejen místní chodí pro čerstvý chleba a zeleninu, ale také přidělat si nové klíče, nakoupit do Alzy nebo do železářství. A vzhledem k rozsahu jde o unikátní místo s velkým potenciálem.

Už jen proto, že v hlavním městě není moc podobných míst o stejné velikosti komerční zastavěné plochy bez rezidenčního bydlení, která by navíc zcela patřila městu.

Řada budov tu stále leží ladem a na první pohled jsou v neutěšeném stavu. Leckde je však už vidět záblesky lepší budoucnosti. Nejedna stavba už prochází rekonstrukcí a do jiných se postupně a bez velkého humbuku stěhují firmy, malé startupy nebo společnosti, které tu otvírají novou pobočku.

Michal Tošovský je programovým ředitelem Pražské tržnice. A Forbesu prozradil, co je zde nového a jak bude vypadat její budoucnost.

Michal Tošovský| foto Honza Zima

Tržnici se před pár lety podařilo dostat zpět od soukromého nájemce. Od té doby je ve správě města, které s ní má rozsáhlé plány. Zatím to ale upřímně nevypadá, že by procházela nějakým překotným vývojem…

Hodně práce bylo uděláno „na papíře“, bez toho to ale na začátku nejde. Vznikly koncepční dokumenty, plánování a příprava projektování stavební obnovy. Dokud nemělo město areál plně pod kontrolou, nemohlo si dovolit rozjet přípravy. A řada změn se udála uvnitř budov.

Třeba Hala 13, která aktuálně slouží eventům, dříve byla prakticky nepoužitelná. Přitom je to přesně ten typ prostoru, který by v areálu, jako je tržnice, každý čekal. Je dobře, že ho konečně můžeme nabídnout.

Ve „třináctce“ zatím zkoušíme, pro jaké různé účely ji lze využívat. Proběhly tam klauzury pražské UMPRUM, nedávný Mercedes Benz Prague Fashion Week a třeba i Addict party, což byl přesně ten typ akce, která doslova otestovala hranice toho, co unese jak samotná hala, tak její okolí.

Jak jste zatím s proměnou tržnice spokojený?

Část plánů nám bohužel překazil covid. Spustili jsme třeba food truck zónu mezi Halami 13 a 17. Ta byla ale docela dlouho zavřená, kvůli řadě lockdownů a aktuálně kvůli vládním nařízením opět zeje prázdnotou.

Další krok je probíhající architektonická soutěž na řešení venkovních prostor tržnice, které teď vypadají pořád dost neutěšeně. 

Holešovická tržnice| foto Honza Zima

Soutěž probíhá právě teď?

Ano a je moc důležitá. Tržnice je památkově chráněná, do podoby budov se tedy nedá moc zasahovat. Budoucí vzhled i život v areálu proto nejvíc ovlivní to, co se stane s prostorem mezi jednotlivými halami, i jak bude areál napojen na okolí.

Teď ale spíš cituji postoj náměstka primátora Pavla Vyhnánka, který má tržnici v gesci a který si to prosadil. Vypadá to dobře, přihlásilo se osmnáct architektonických studií z devíti zemí, mimo jiné z Holandska, Itálie, Belgie, Číny nebo z USA.

Kdy budeme znát vítěze?

První kolo soutěže proběhlo koncem října, do druhého postoupilo šest návrhů a ten finální by měla porota vyhlásit příští rok v březnu. 

Takhle nějak by mohla tržnice vypadat podle architektonického „masterplanu”, který je mimojiné podkladem právě proíhající architektonicko-krajinářské soutěže, z níž vítězný návrh bude znám v březnu příštího roku.

Jak moc je tržnice teď naplněná?

Možná to tak nevypadá, ale je zaplněná skoro celá. Tedy alespoň v těch budovách, které se teď kvůli technickému stavu dají pronajmout. Zájemců o prostory bylo daleko víc, než jsme bohužel mohli uspokojit, a zatím se sem nastěhovali spíš ti, co tu mohou fungovat i kratší dobu a bez velkých investic. Nově tu přibyla třeba dílna spolku Kokoza, optika Brýles nebo malé papírnictví Papelote.

V jedné hale je už přes rok domluvený nájem univerzální Opravárny – to bude místo, kde si budete moci nechat opravit všechno možné, od elektroniky po kolo. Byli vstřícní a po vzájemné domluvě dočasně přenechali vysoutěžený prostor odběrovému místu na covid testování, které bylo potřeba v tržnici zřídit na začátku roku. 

Co udělalo radost osobně vám?

Toho je samozřejmě víc. Aktuálně jsme k 17. listopadu otevřeli malou expozici, která zachycuje výstavu Forum 88. Vlastně náhodou jsme před časem objevili, že se v hale, kde je teď supermarket Norma, koncem osmdesátých let odehrála zásadní umělecká výstava, na které se prezentovali výtvarnici jako Sopko nebo Kolíbal a která s předstihem tak trochu předznamenala pád komunismu. Byla to detektivní práce, dát dohromady dobové fotky a dokumenty, ale stálo to za to.

Michal Tošovský| foto Honza Zima

Už před několika lety začala část veřejnosti a několik neziskovek kritizovat možnou proměnu tržnice kvůli gentrifikaci Prahy 7. Snažíte se to nějak reflektovat?

Obavy šly asi za tím, že si lidi mysleli, že tu do budoucna nebudou žádné služby pro místní, to ale není to, o co usilujeme. My chceme právě mix různých funkcí. Tržnice rozhodně nemá být horizontální obchoďák pro movitější občany. Osobně si ale myslím, že motorem gentrifikace je hlavně cena nemovitostí a bytová politika města a místo jako tržnice pak už spíš jen reflektuje dopad těch změn.

Je jasné, že postupně mizí třeba kupní síla pro stánky s levným textilem, když si dnes podobně levné oblečení lidi koupí třeba v Kiku nebo v Pepcu. Už když jsem před pár lety nastoupil, nebyli hlavní návštěvníci takových stánků lidi, co chtějí levně nakoupit, ale mladí turisté z Holandska nebo z Dánska, kteří měli ve svých průvodcích tržnici uvedenou jako skanzen, kam je potřeba se podívat. 

Inspirujete se u podobného projektu v zahraničí?

Nabízí se třeba srovnání s Kødbyen v Kodani nebo Mataderem v Madridu. Obě tržnice mají ale trochu jinou, užší programovou náplň. Kodaňský areál, bývalá zpracovárna ryb, je zaměřený výrazně na gastronomii, bývalá madridská jatka zase na kulturní projekty a instituce. My chceme být spíš takovou příjemnou částí města, kde najdete všechno, co potřebujete. 

Podívejte se na aktuální plánování a uvědomte si budoucí důležitost tržnice. Do pár let bude z Karlína vést lávka pro pěší přímo před vstup a fakticky přes ulici vyroste nová čtvrť Bubny-Zátory, která bude propojená s Holešovicemi. V ten moment bude areál plnit funkci takové přirozené křižovatky mezi třemi čtvrtěmi, na které jsme zatím zvyklí spíše v centru Prahy.

Kam zajít v Pražské tržnici?

Hned vedle (Hala 2)

Zahřát se kávou, čajem nebo něčím ostřejším můžete v kavárenském pop-upu, který najdete hned u vstupní budovy do tržnice směrem od řeky. 

Imaginárium (Hala 17)

Do 29. prosince navštivte výstavu Divadla bratří Formanů. Ideální program pro rodiny s dětmi.

Papelote (Hala 18)

Nová „víkendová“ pobočka oblíbeného papírnictví je otevřena každou sobotu od 9.00 do 16.00, v týdnu tu mají zavřeno.

H13 Keramika (Hala 13)

Keramickou dílnu a prodejnu najdete nově hned naproti Papelote, v Hale 13. Můžete přijít nakoupit nebo se přihlásit do jednoho z kurzů, které zde pořádají.

Slovensko delikatesy (Hala 22)

Vedle vstupu do oblíbené haly, která slouží už roky pro prodej čerstvého jídla, ovoce a zeleniny, najdete také jedno z nejvyhledávanějších pekařství v Praze.